Dell a HP se přetahují o 3Par, nabídka je už 2 miliardy

Kdo získá společnost 3Par, která dodává virtualizované úložné systémy a kam se až může vyšplhat její cena?


Přebíjení nabídek společností HP a Dell nebere konce. Minulý týden byla ohlášeno, že Dell odkoupí společnost 3Par za 1,15 miliardy dolarů, což odpovídalo 18 dolarům na akcií. Dell touto akvizicí plánoval posílit v oblasti budování privátních i veřejných cloudů a získat technologii 3Par pro provisioning. Nicméně stejný záměr má zjevně i konkurenční společnost Hewlett-Packard, které by navíc posílením Dellu v oblasti cloudů vznikl nový silný konkurent. V pondělí se proto objevila zpráva, že HP nabídla 24 dolarů za jednu akcii, což by znamenalo celkovou sumu 1,6 miliardy dolarů.

Další kolo přehazování se rozpoutalo včera, kdy Dell zvýšil nabídku na 24,3 dolarů za akcii, což byla suma, kterou vedení společnosti 3Par označilo za atraktivnější a zajímavější. Analytik Charles King z Pund-IT tento krok označil za zkoušku ze strany Dellu, jak velký zájem HP o 3Par má. Reakce zástupců Hewlett-Packard na sebe ovšem nedala dlouho čekat a výrazně zvýšili nabízenou sumu na 27 dolarů za akcii, což by znamenalo celkovou částku 1,8 miliardy amerických dolarů za kompletní převzetí. Nyní je otázkou, jak opět zareaguje Dell, zda se pokusí cenu ještě dále zvyšovat, nebo přenechá tuto firmu společnosti HP, která svými velkorysými nabídkami ukazuje, že je ochotna jít s cenou poměrně vysoko. Kam se v případě rozhodnutí Dellu pokračovat v přetahování se s HP může cena vyšplhat si analytici netroufají předpovědět.

Není bez zajímavosti, že původní cena akcií společnosti 3Par, před první nabídkou Dellu, se pohybovala na úrovni kolem 9 dolarů. Tato společnost byla založena v roce 1999, má 650 zaměstnanců a více než 6 000 klientů, včetně několika velkých hráčů na poli internetového byznysu.

 

Aktualizace 27. srpna 14.00: Právě byla zveřejněna zpráva, že Dell vyrovnal nabídku HP na 27 dolarů za akcii a zástupci 3Par tuto cenu akceptovali. Nyní se opět čeká, jak zareaguje HP.

Aktualizace 27. srpna 17.00: HP zvyšuje svoji nabídku za 30 dolarů za akcii společnosti 3Par, celkově by za ně zaplatila rovné dvě miliardy.Komentáře