Designérská firma obviňuje Mozillu z plagiátorství

Kanadská společnost obviňuje Mozillu z krádeže některých prvků jejího uživatelského rozhraní pro nástroj Jetpack, který má zjednodušit vytváření doplňků pro prohlížeč Firefox.


S obviněním přišel na svém blogu Andrew Wilkinson, zakladatel malé společnosti MetaLab, který si všiml jisté podobnosti v designových řešeních jeho firmy a editorem Jetpack. „Jejich počínání je docela směšné" uvedl Wilkinson ve svém prohlášení. Podle něj existuje velký rozdíl mezi tím, když se někdo pouze inspiruje cizí designérskou prací a když ji rovnou zkopíruje. „Rozměry grafických prvků byly naprosto stejné, ty samé pixely.“

Mozilla svou chybu přiznala a společnosti MetaLab se omluvila. „Upřímně se MetaLab omlouváme, že jsme do našeho nástroje začlenili některé designové prvky z jejich webové stránky a bez řádného svolení jsme jej poté dali k dispozici veřejnosti“ uvádí Mozilla doslova.

„Obvykle se takovýmto situacím zasmějeme a řešíme je privátně. Tentokrát jsme však byli velmi šokováni. Proto jsme kolem toho udělali takové dusno. Bylo to naprosto absurdní“ napsal Wilkinson. Koncem loňského roku totiž Mozilla se společností MetaLab oficiálně jednala o možném využití jejího uživatelského rozhraní FlightDeck. Nakonec se prý ale rozhodla jejích služeb nevyužít. Mozille se podle Wilkinsona nelíbila výše poplatku, který si firma za poskytnutí svých konstrukčních prvků účtovala.

Podle Wilkinsona se však již vše ujasnilo. Lítost nad celým případem vyjádřil už i generální ředitel Mozilly John Lilly. Ve svém příspěvku na sociální síti Twitter uvedl, že byl v telefonickém kontaktu s hlavními aktéry, kteří se prý za způsobené problémy velmi omlouvali.Komentáře