Donáška pomocí dronů je o krok blíž, Amazon uspěl s povolením testů

Americký Federální úřad (FAA) pro letectví ve čtvrtek oznámil, že udělil společnosti Amazon povolení k testování donášek zboží pomocí dronů.

Donáška pomocí dronů je o krok blíž, Amazon uspěl s povolením testů


Amazon chce drony používat k donášce malých balíčků, díky čemuž by se značná část dodávacího systému zautomatizovala a společnost by tak ušetřila na nákladech. I když se o snahách Amazonu využívat drony pro leteckou přepravu balíčků v uplynulých měsících hodně psalo, americká společnost nemohla kvůli přísným regulacím začít ani s jejich testováním ve veřejném vzdušném prostoru.

To se však nyní změnilo, jelikož FAA udělila firmě Amazon Logistics „experimentální osvědčení o letové způsobilosti“, díky kterému bude Amazon moci začít s výzkumnými lety.

Testy podle podmínek povolení musejí probíhat během dne ve výšce do 120 metrů nad zemským povrchem a za dobrého počasí. Dron musí být po celou dobu v dohledné vzdálenosti od svého operátora, jenž musí mít licenci soukromého pilota a Amazon má povinnost FAA každý měsíc předkládat zprávu, která bude obsahovat počet provedených letů, seznam pilotů, neobvyklé chyby hardwaru či softwaru, jakékoli odchylky od instrukcí řídících letového provozu a jakékoli přerušení komunikace mezi dronem a operátorem.

FAA začala vydávat výjimky ze zákazu komerčního užívání dronů v minulém roce. Tehdy dostala za podobných podmínek jako Amazon oprávnění k provozování dronů řada filmových a produkčních společností či farmářů. Kromě toho FAA nedávno zveřejnila návrh, který by zlegalizoval komerční provoz dronů.

Ten je nyní v připomínkovém řízení a může se tak k němu vyjádřit kdokoli z veřejnosti. V návrhu se mimo jiné mluví o zcela nové licenci určené výhradně k provozování dronů, díky čemuž by byla odstraněna současná zákonná podmínka, podle které musejí mít operátoři dronů standardní pilotní průkaz.

Návrh počítá s tím, že drony by mohly létat rychlostí až 160 kilometrů za hodinu ve výšce do 160 metrů nad zemským povrchem za denního světla.

Aby se sen Amazonu a zautomatizovaném dodávání balíčků stal jednou skutečností, budou jeho inženýři muset vyřešit celou řadu technických problémů. Drony totiž musejí být schopné vyhýbat se stromům, lampám, budovám, lidem a dalším dronům ve vzduchu. Navíc musí být zaručeno, že budou bezpečně vzlétat a přistávat aniž by hrozilo nebezpečí, že někoho zraní.

Úvodní foto: Fotolia © tiero


Komentáře