Dvě největší blockchainové skupiny spojily síly

EEA a Hyperledger chtějí blockchain propagovat společnými silami.

Dvě největší blockchainové skupiny spojily síly


Enterprise Ehtereum Alliance (EEA), organizace pro standardizaci blockchainu, a open-sourceové konsorcium Hyperledger spojují síly. Cílem jejich nově navázané spolupráce má být rychlejší přijetí distributed ledger technologie napříč firemním prostředím. Jejich spojení je přitom celkem logické – cíle jednotlivých organizací totiž byly nejen podobné, ale dle šéfa EEA Rona Resnicka též kompatibilní.

Základem EEA specifikace je tzv. Ethereum Virtual Machine (EVM), součást protokolu a de facto decentralizovaný počítač zajišťující hladké a nezmanipulovatelné fungování sítě. Vývojáři mohou vytvářet aplikace běžící na EVM prostřednictvím kompatibilních programovacích jazyků vycházejících z těch již známých, jako jsou JavaScript či Python. Loni tak například v rámci Hyperledgeru vznikl tzv. Hyperledger Burrow projekt, implementace EVM schopná automatického provádění skriptů za účelem prevence DoS útoků.

„Zaměřujeme se na rozvíjení komunit vyvíjejících softwarové produkty, z nichž mnohé vycházejí z EEA standardů,“ vysvětluje Resnick.

Ačkoliv je blockchain vnímán především jako technologie, na které byly postaveny kryptoměny, lze jej chápat též jako databázi postavenou na P2P topologii, v rámci které mohou být data globálně uchovávána na tisícovkách serverů a kdy každý v síti může pozorovat změny a zásahy jiných v reálném čase. V takovém modelu je proto prakticky nemožné, aby jediný člověk ovládl celou síť, jelikož ostatní uživatelé by si této snahy okamžitě všimli.

Existují přitom dva druhy blockchainu: veřejný a privátní. Ve veřejném, jako je bitcoin, může kdokoliv v síti sledovat změny ostatních. Ty jsou ale povolené až po schválení (reprezentovaném procesem těžení) a veškerá nová data jsou v řetězci pevně provázána s těmi předchozími. Oproti tomu privátní blockchain je administrován centrálně (obvykle konkrétní společností), která rozhoduje, kdo se může k síti přidat a uděluje schválení. Mezi takové korporátní blockchainy patří například zmíněný Hyperledger či Ethereum.

Součástí nové aliance Hyperledgeru a EEA bude podle Resnicka až sedm set členských společností z celého světa. Všechny budou mít možnost spolupracovat v rámci celé škály zájmových skupin.

„Tohle je ohromná příležitost. Spolupracovat v rámci vzájemného členství společnostem nabízí daleko více možností.“

EEA ze své podstaty přímo nevyvíjí softwarový kód, ale prosazuje jeho použití a šíří technologickou osvětu. Jako jiné organizace pro standardizaci také provádí příslušné testování zajišťující, že testované Ethereum platformy vyhovují určeným specifikacím. Naproti tomu Hyperledger usiluje o šíření blockchainové technologie prostřednictvím konkrétních vývojářských nástrojů – loni vypustil první z nich, Fabric 1.0, letos následoval Sawtooth 1.0.

„Cíl našich společností je podobný – chceme šířit a posilovat komunitu pracující s firemními blockchain technologiemi. A rádi bychom dali na vědomí, že kdokoliv se někdy pokusí rozdělit spojení EEA a Hyperledger, jde na to špatně. Teď už navždy jen EEA plus Hyperledger,“ uzavírá Resnick.

Úvodní foto: Fotolia © iconimage


Komentáře