Elektřina bez drátů na 9,9 MHz

Brzy se snad dočkáme dne, kdy budou veškerá PC, spotřebiče i přenosná zařízení fungovat bez baterie i napájecí šňůry.Brzy se snad dočkáme dne, kdy budou veškerá PC, spotřebiče i přenosná zařízení fungovat bez baterie i napájecí šňůry.

Tým vědců z výzkumného centra MIT oznámil, že se mu již loni na podzim za pomoci bezdrátového napájení podařilo rozsvítit 60wattovou žárovku. Onen zdroj napájení, jehož princip není nepodobný magnetické indukci, pak dostal přízvisko WiTricity (wireless electricity – bezdrátová elektřina).

WiTricity je generováno za použití dvou měděných cívek (antén). Jedna je přitom připojena k elektrickému zdroji, rezonuje na frekvenci 9,9 MHz a vyzařuje elektromagnetické vlny sahající do vzdálenosti až pěti metrů (to se má v budoucnu zvýšit). Ty jsou absorbovány přijímající anténou (, připojenou kupříkladu k PDA, jež napájí,) která musí rezonovat na stejné frekvenci jako vysílající, tedy 9,9 MHz. Nadbytečná nevyužitá energie je zpětně absorbována vysílající anténou. Výhodou je, že lidé ani předměty nejsou přenášenou energií ovlivňováni, neboť nerezonují na frekvenci 6,4 MHz. V případě zmíněné žárovky byl přenos uskutečněn na vzdálenost přibližně dvou metrů. Vědci zdůraznili, že lze za pomoci jediného WiTricity napájet i několik zařízení v jeho dosahu.

Nová technologie WiTricity je zatím stále v plenkách (ačkoli princip je známý již od dob působení geniálního vědce Nikoly Tesly) a ještě je třeba doladit mnoho detailů. Zatím totiž dochází až k 60% ztrátě energie, takže by se v používání praktickém důsledku velice prodražilo.


Komentáře