EU hodlá radikálně změnit náhled na pirátství

Počítačovým a telekomunikačním společnostem ze všech oblastí mohou nastat - bude-li schválen zákon navrhovaný Evropskou komisí - krušné časy. Podle něj by firmy, jejichž sítě, hardware či služby slouží k šíření a propagaci materiálů chráněných autorským zákonem (hudba, film, software), mohly čelit vysokým sankcím včetně vězení pro zaměstnance provinilého subjektu.Počítačovým a telekomunikačním společnostem ze všech oblastí mohou nastat - bude-li schválen zákon navrhovaný Evropskou komisí - krušné časy. Podle něj by firmy, jejichž sítě, hardware či služby slouží k šíření a propagaci materiálů chráněných autorským zákonem (hudba, film, software), mohly čelit vysokým sankcím včetně vězení pro zaměstnance provinilého subjektu.

Navrhovaná direktiva fakticky přesouvá zodpovědnost z koncových uživatelů na technické okruhy, což by se dotklo hlavně poskytovatelů internetového připojení (ISP), operátorů mobilních sítí, provozovatelů služeb typu instant messaging, stránek pro sdílení multimediálního obsahu typu YouTube, a dokonce i výrobců open source softwaru.

Proti kontroverznímu návrhu se okamžitě zvedla vlna odporu ze všech stran – propagátory open source počínaje, přes FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure) a velké firmy (například Nokia), a antipirátskou organizací BSA (Business Software Alliance) konče.

Nejobávanější klauzulí celého zákona je ta o kriminalizaci „…nápomoci, navádění či podněcování k porušování intelektuálního vlastnictví…“.

Intelektuálním vlastnictvím je myšlena hudba, software a filmy chráněné autorskými právy. Další vlnu nevole pak budí také zahrnutí užitných vzorů (řešení, která sice mají k patentům blízko a mohou se stát jejich podstatou, avšak fakticky ještě schválena nebyla) do rámce zákona. Kuriozitou pak zůstává, že z návrhu byly vyňaty patenty již schválené.


Komentáře