Evropská komise důkladně prověří převzetí Sunu Oraclem

Evropská komise otevřela hloubkové šetření převzetí Sunu společností Oracle. Na obchod za 7,4 miliardy dolarů se chce blíže podívat s tím, že má vážné obavy o jeho dopad na hospodářskou soutěž na trhu s databázemi.


Jak ve svém prohlášení uvádí komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes, Evropská komise se chce velmi pečlivě podívat na případné dopady tohoto obchodu na hospodářskou soutěž na evropském kontinentu. Prý také proto, že obchodem dojde ke sloučení dvou velkých hráčů na databázovém trhu.

Komise se také obává, aby případným spojením obou společností nedošlo k omezování spotřebitelů, kterým by se při nákupu mohla zmenšit možnost výběru, nebo by se zvýšily ceny některých produktů. 

Databázový trh je vysoce soustředěný na tři hlavní společnosti - Oracle, IBM a Microsoft, které kontrolují zhruba 85 % trhu z hlediska příjmů. Oracle je jedničkou na trhu proprietárních databází, zatímco databázový produkt MySQL od Sun je zase lídrem v oblasti open source databází. „Databáze Oracle a MySQL od Sun si přímo konkurují v mnoha oblastech trhu a od MySQL se obecně očekává, že bude zdrojem velkého konkurenčního tlaku“ uvedla komise.

Komise uvedla, že během svého prvního bližšího prozkoumání případu došla k závěru, že „vzhledem k open source povaze MySQL od Sun, nelze při prodeji této společnosti zcela vyloučit možné antikonkurenční účinky na hospodářskou soutěž.“

„V hloubkovém šetření proto komise bude řešit řadu otázek, včetně motivace společnosti Oracle k dalšímu rozvoji MySQL jako open source databáze“ popisuje další možný průběh šetření komise.

Začátkem tohoto týdne Sun ohlásil 31% pokles prodeje v průběhu druhého čtvrtletí (duben až červen) oproti stejnému období loňského roku. Provozní ztráta za tento kvartál pak činí 218 milionů dolarů, ve srovnání s provozním ziskem 63 milionů dolarů o rok dříve.Komentáře