Evropská komise si posvítí na obchodní praktiky Googlu

Podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž je možné, že obchodní praktiky Googlu jsou nezákonné. Společnost by mohla čelit pokutě až ve výši sedmi a půl miliardy dolarů.

Evropská komise si posvítí na obchodní praktiky Googlu


Evropská komise zakročila proti Googlu. Společnost prý podsouvá své vyhledávací aplikace a prohlížeč Chrome výrobcům chytrých telefonů s Androidem, jakožto nezbytnou podmínku k licencování jejích ostatních aplikací a služeb.

Google se údajně rovněž snažil výrobcům i mobilním operátorům diktovat, jakou verzi Androidu mají do svých telefonů nahrávat, a finančně motivoval ty, kteří do svých zařízení předinstalovali Google Search.

Obvinění komise má zatím podobu „souboru námitek“, jež adresují významný zdroj příjmů Googlu: peníze z reklamy generované prostřednictvím zmíněných služeb a aplikací, které společnost získává z většiny chytrých telefonů s operačním systémem Android. Ten byl v březnu v Evropě instalovaný na více než 66 % mobilních zařízení, přičemž tržní podíl Googlu na těchto zařízeních činí víc než 90 %.

Evropská komise se takto proti Googlu ohrazuje už podruhé, loni v dubnu upozorňovala na to, že výsledky vyhledávání v Chromu upřednostňují před konkurencí vlastní produkty. Komise proto teď chce prověřit, zda praktiky Googlu neodporují zákonu, mimo jiné detailním auditem smluv, které společnost uzavírá s výrobci mobilních zařízení a s operátory.

„Zajímá nás, zda požadování po výrobcích a operátorech, aby do svých zařízení předinstalovávali soubor aplikací od Googlu, než aby nechali volbu svobodně na nich, může být způsob, jak zabránit konkurenci dostat k uživatelům jiné aplikace,“ prohlásila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Podle ní jsou konkurenční vyhledávací enginy, operační systémy a webové prohlížeče za těchto okolností neschopné přirozené konkurence a z boje o zákazníka byly „uměle“ vyčleněny. „Situace není dobrá. Jednou z mých priorit je docílit toho, aby uživatelé měli přístup k celé šíři produktů a služeb.“

Jestliže v důsledku následného vyšetřování Evropská komise shledá Google vinným, společnost může zaplatit pokutu až ve výši desíti procent svých celosvětových tržeb, tudíž dle loňského účtování až sedm a půl miliardy dolarů.

„Android pomohl vypěstovat významný – a hlavně dlouhodobě udržitelný – ekosystém založený na open-source softwaru a otevřené inovaci,“ reagoval nejvyšší právní zástupce Googlu Kent Walker. Podle něj je společnost připravena komisi dokázat, jak z Androidu těží jak uživatelé, tak konkurence.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře