Evropská unie vsází na kvantové počítače: Investuje miliardu euro

Plánovaná obří investice Evropské komise je součástí většího programu na podporu tržní konkurenceschopnosti Evropy v oblasti digitální ekonomiky.

Evropská unie vsází na kvantové počítače: Investuje miliardu euro


Iniciativě komise říká „Quantum Flagship,“ tedy kvantová vlajková loď; Nejde o první takový název, EU má i další, podobné „vlajkové lodě,“ což jsou obvykle konkrétní výzkumy, zaměřené na posouvání technologického porozumění lidstva. Mezi dvě v současnosti běžící vlajkové lodě patří studie o fungování lidského mozku a také studie o grafenu: Supertenké formě uhlíku. Quantum Flagship bude částečně zafinancována i z různých Evropských fondů pro výzkum a vývoj inovací.

Cílem je „dostat Evropu na přední místo v druhé kvantové revoluci, která přinese významné pokroky ve vědě, průmyslu a společnosti,“ říká Nathalie Vandystadt, mluvčí Evropské komise.

Naplánováno na rok 2018, projekt kvantových počítačů bude detailně rozebrán a popsán na konferenci Kvantová Evropa, jež se uskuteční příští měsíc v Nizozemském Amsterdamu.

Kvantovým počítačům se předpovídá slibná budoucnost, především díky očekávanému extrémnímu nárůstu výkonu v porovnání s dnešními počítači. Stručně řečeno, zatímco standardní PC pracují na principu tranzistorů, které zpracovávají jednotky informace ve formě jedniček a nul, kvantové počítání spolehá na tzv. qubity, které mohou být 0 i 1 zároveň, nebo cokoli mezi tím; Tomu se říká superpozice, která je výrazně efektivnější, než dnes užívané řešení.

Avšak sestavit funkční kvantový superpočítač, či vůbec stabilně udržovat superpozici, není tak jednoduché, a budeme si tak muset ještě počkat na další objevy a inovace; Těm má právě napomoci projekt Quantum Flagship.

Tzv. První kvantová revoluce primárně představovala „pochopení a praktickou aplikaci fyzikálních zákonů v mikroskopickém prostoru,“ což přineslo některé průlomové technologie, jakými jsou tranzistor nebo laser, vysvětluje dokument Evropské komise o kvantových technologiích. Nyní „naše zlepšující se schopnost manipulovat s kvantovými jevy ve speciálně navržených systémech a materiálech dláždí cestu druhé kvantové revoluci,“ vysvětluje text. „Průmyslový a sociální dopad této revoluce bude pravděpodobně opět přelomový.“

Program Quantum Flagship byl ohlášen jako součást iniciativy European Cloud, která poskytne 1,7 milionům vědců a 70 milionům vědeckým a technologickým profesionálům virtuální prostředí, ve kterém budou moci skladovat, třídit, analyzovat a užívat obrovská množství dat. Evropská Unie tvrdí, že kvantové technologie podporuje již téměř 20 let, s investicemi dohromady za 550 milionů euro.

Quantum Manifesto,“ česky kvantový manifest, zveřejněný na začátku tohoto roku týmem evropských výzkumníků, objevil potřebu velkorozpočtové iniciativy, která posune výzkum v oblasti kvantových počítačů o krok dál.

Harry Buhrman, výkonný ředitel holandského kvantového výzkumného centra QuSoft, pomohl se zahájením nových investičních snah Evropské komise.

„Je klíčové, abychom investovali nejen do vývoje kvantových počítačů, ale také do kvantových algoritmů a softwaru,“ říká. „Momentálně nikdo pořádně neví, jak vlastně aplikovat fantastické možnosti kvantového hardwaru. Rozsáhlý plošný výzkum je potřeba, a iniciativa Quantum Flagship toto umožňuje.“

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře