Evropské státy spojily své síly v boji proti kybernetickým hrozbám

Česká republika se ve sdružení pro boj s hackery prozatím neangažuje.

Evropské státy spojily své síly v boji proti kybernetickým hrozbám


Několik členských států Evropské unie se rozhodlo vytvořit iniciativu pro boj s kybernetickými hrozbami. Ta by měla pomáhat mírnit hrozby budoucích on-line útoků. Časem by mělo vzniknout sdružení na podobném principu, jako je NATO. Jde o další krok směrem ke sjednocení přístupu ke kybernetické bezpečnosti na nadnárodní úrovni.

V této souvislosti je důležité nezapomenout ani na význam spolupráce soukromého a veřejného sektoru, protože komplexní pojetí bezpečnosti umožňuje státnímu sektoru využívat ty nejlepší zdroje a zpravodajské informace, které jsou v soukromém sektoru k dispozici od předních světových společností zabývajících se počítačovou bezpečností.

Prohlášení o záměru předpokládajícím vznik nových odvetných sil předložila na nedávném zasedání Rady pro zahraniční věci Litva. Myšlenka nového mezinárodního projektu spočívá v tom, že každý členský stát bude mít specializovanou jednotku zodpovědnou za propojení s ostatními zapojenými zeměmi – cílem je pomoci s vyšetřováním a neutralizováním nejnovějších hrozeb. V těchto jednotkách budou působit specialisté z bezpečnostních služeb a dalších institucí.

Na nové rychle se rozvíjející iniciativě spolupracují Litva, Chorvatsko, Estonsko, Francie, Finsko, Nizozemsko, Rumunsko a Španělsko, čtyři další státy – Belgie, Německo, Řecko a Slovinsko – zatím působí v roli pozorovatelů. Iniciativa přichází v době rostoucích obav, že kybernetičtí zločinci, kteří nejsou omezeni národními hranicemi, již zahájili nejen krádeže dat, ale také útoky na kritickou infrastrukturu systémů SCADA i světa internetu věcí. Tedy na oblasti, které jsou stále více nedílnou součástí lidské společnosti.

Iniciativa vznikla na základě plánů oznámených Evropskou radou před několika týdny, které mají posílit roli Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací – ENISA. Ta má získat trvalý mandát zodpovědnosti za oblast kybernetické bezpečnosti v EU. Očekává se také, že agentura již tento rok otevře své první reakční centrum v Bruselu. To bude sledovat, vyhodnocovat a reagovat na situaci neustále a mělo by být dostupné 24/7.

„Vlády musí pochopit, že kybernetičtí útočníci jsou vždy ve výhodě: útočí jako první a obvykle jsou ukryti za rouškou anonymity. Jsou agilní, mají stále větší zdroje i naprosto jasný cíl – úspěšně proniknout naší obranou. Jediný způsob, jak tuto hrozbu potlačit, je spojit síly, sdílet informace i nejlepší osvědčené postupy a zajistit, že pro zločince nebude existovat místo, kde by se mohli ukrýt,“ vysvětluje major account manager ve společnosti Trend Micro Miroslav Štoček.

Úvodní foto: Fotolia © Dreadlock


Komentáře