Experti dokázali přečíst data z disku havarovaného raketoplánu Columbia

Zní to jako nesmysl. Raketoplán Columbia v roce 2003 explodoval a jeho trosky se zřítily k zemi. Jak by něco takového mohl přežít pevný disk? Je s podivem, že se vůbec nalezlo něco, co šlo jako hard disk rozpoznat. Přesto se expertům podařil téměř zázrak...Zní to jako nesmysl. Raketoplán Columbia v roce 2003 explodoval a jeho trosky se zřítily k zemi. Jak by něco takového mohl přežít pevný disk? Je s podivem, že se vůbec nalezlo něco, co šlo jako hard disk rozpoznat.

Odborníci na záchranu dat ze společnosti Kroll Ontrack ovšem oznámili, že se jim po pěti letech podařilo neuvěřitelné. Z něčeho, co vypadalo jako neforemná hrouda spečeného kovu (plasty samozřejmě vzaly zcela za své), dokázali přečíst 99 % zaznamenaných dat.

Zbytky 400MB disku od firmy Seagate byly nalezeny v oblasti dopadu trosek raketoplánu (hranice států Texas a Louisiana) na dně vyschlého jezera. Z disku se nakonec podařilo přečíst data o vědeckých experimentech, které se během letu raketoplánu prováděly – šlo o výzkum atmosféry a chování xenonu při nulové gravitaci zejména s ohledem na viskozitu tohoto plynu. Tyto výzkumy si objednal National Institute of Standards and Technology a vědci z této instituce nyní na základě obnovených dat dokonce publikovali článek v dubnovém Physical Review E.
Nenechte si ujít:
Jak spolehlivě zničit pevný disk?

Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Nobelova cena za malé pevné disky

Pevné disky stále vládnou světu

Hitachi má disky pro notebooky s kapacitou 500 GB

Celkem byly nalezeny zbytky tří disků, obnovit data se podařilo jen v případě jediného. V raketoplánu se používaly disky ST9385AG, již v době mise 8 let staré. Tento typ byl vybrán kvůli tomu, že oproti jiným diskům o stejné kapacitě vykazoval výrazně vyšší odolnost proti selhání. Jak se ukazuje, v jistém ohledu šlo odolnost až neuvěřitelnou...

Zdroj: Computerworld.com - zdrojový článek na americkém Computerworldu mimo jiné obsahuje i stručný popis postupu obnovy a jeho součástí je řada obrázků disku.

Takto vypadal disk z havarovaného raketoplánu.


Komentáře