Facebook a Twitter v nebezpečí? Islámský stát vyhrožuje

Vedoucí pracovníci sociálních sítí se stali novým terčem bojovníků samozvaného Islamského státu. Důvodem jsou pokračující snahy o narušení jeho komunikačních a náborových kanálů.

Facebook a Twitter v nebezpečí? Islámský stát vyhrožuje


Poprvé se teroristická skupina, zřejmě pod vlivem pokusů sociálních sítí zamezit extremistické komunikaci, odhodlala k přímým výhružkám na výkonné ředitele Facebooku a Twitteru.

V pětadvacetiminutovém videu nazvaném „Flames of the Supporters“ (Ohně přívrženců), publikovaném skrze ruský instant messaging software Telegram, se nacházejí fotografie spoluzakladatele Facebooku Marka Zuckerberga a CEO Twitteru Jacka Dorseyho s digitálně vloženými dírami od kulek. Video zveřejnila divize Sons Caliphate Army, což je domnívaná hackerská skupina Islámského státu.

Kromě toho teroristé zesměšnily snahy sociálních sítí blokovat teroristické skupiny od užívání svých služeb. Ve videu se objevují zmínění hackeři, vkládající propagandu a chlubící se, že hacknuli více než 10 000 facebookových účtů a přes 5000 twitterových profilů.

Videa si poprvé všiml časopis Vocativ, který též ohlásil, že na konci videa je učiněna přímá výhružka Zuckerbergovi a Dorseymu.

„Každý den hlásíte, že blokujete mnoho našich účtů, a k vám my říkáme: To je vše, co umíte?“ Vysmívají se islamističtí hackeři skrze text na videu. Nedosahujete naší úrovně… když zavřete jeden účet, my si jich na oplátku deset vezmeme a brzy budou vaše jména smazána z vašich stránek, s vůlí Alláhovou, a vy poznáte, že to, co říkáme, je pravda.“

Facebook i Twitter se odmítly k videu vyjádřit. Obě společnosti však daly najevo, že i nadále budou bránit teroristickým skupinám v užívání svých služeb.

Zuckerberg se vyjádřil podobně například na letošním Mobile World Congressu v Barceloně, kdy prohlásil, že nechce, aby teroristé užívali Facebook k přilákání a výcviku nových rekrutů, ani k opěvování útoků.

Twitter zase v únorovém příspěvku na vlastním blogu sdělil, že zablokoval přes 125 tisíc účtů od poloviny roku 2015, a to jen za vyhrožování či za podporu terorismu – většinou souvisejících s Islámským státem. Společnost také vyjádřila snahu o lepší a rychlejší kontrolu oznámení o teroristech užívajících její síť.

„Odsuzujeme užívání Twitteru k podpoře terorismu a pravidla Twitteru jasně říkají, že tento druh chování, stejně jako jakékoli násilné výhružky, není na naší službě povolen,“ napsala společnost v příspěvku.

S viditelnými pokusy obou sociálních sítí o potlačení schopnosti IS fungovat na sítích není překvapivé, že teroristé vrací úder, tvrdí Dan Olds, analytik pro The Gabriel Consulting Group.

„Oba, Zuckerberg i Dorsey, vedou silné sociální sítě, které hrály důležitou roli v náborových snahách Islamského státu,“ řekl Olds. „Když se tyto společnosti snaží IS vyřadit ze hry, není překvapením, že ten odpoví výhružkami.“

Poslední výhružky ovšem zcela zavrhl a prohlásil, že nic nezmění na snahách Facebooku a Twitteru.

„Šlo by však o úplně jinou situaci, kdyby se udál fyzický, organizovaný útok na jednu ze společností nebo její zaměstnance,“ pokračuje Olds. „Úspěšný útok by bohužel mohl věci dost změnit. Ale myslím, že obě společnosti pravděpodobně zvýšily zabezpečení ve světle těchto výhružek; takže provést úspěšný útok by určitě nebylo snadné.“

Jeff Kagan, nezávislý IT analytik, řekl, že předpokládá zvýšení zabezpečení u obou společností, ale nemá dojem, že by se změnilo i něco dalšího.

„Problém je, že nevíme, co brát vážně, a co ne,“ řekl. „Domnívám se, že pokud toto je cesta, jíž se bude situace dál ubírat, nezbývá nám, než se připravit a pokračovat dál v této nové realitě.“

Analytik Zeus Kerravala souhlasí: „Jak Facebook, tak Twitter jsou velké nástroje náboru pro Islámský stát, takže Zuckerberg a Dorsey bezprostředně ohrožují jeho růst.“

Úvodní foto: © queidea - Fotolia.com


Komentáře