Fire Phone táhne Amazon ke dnu

Finanční výsledky Amazonu za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2014 nebyly pozitivní: společnost vykázala čistou ztrátu 437 milionů dolarů, přičemž o rok dříve činila ztráta 41 milionů dolarů. Ukazuje se, že hlavním viníkem je její smartphone Fire Phone.

Fire Phone táhne Amazon ke dnu


Fire Phone je na zahraničních technologických portálech hodnocen převážně pozitivně. Chválena bývá především funkce Firefly, která umožňuje při namíření telefonu na různé objekty je rychle a (především) přesně rozeznat a navést uživatele na nabídku daného produktu na stránkách Amazonu.

Navzdory tomu se však Fire Phone mezi spotřebiteli zatím moc neujal a americká společnost tak má nyní na skladě tyto telefony v hodnotě 83 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 1,7 miliardy korun.

Kromě toho je z finančních výsledků Amazonu za třetí čtvrtletí zřejmé, že společnost musela odepsat 170 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) „v důsledku přecenění zásob Fire Phone a nákladů týkajících se závazků k dodavatelům.“

Finanční ředitel Amazonu Tom Szkutak vysvětlil ztráty tím, že společnost stále funguje v jakémsi „investičním módu“ a namísto výsledků za jednotlivá čtvrtletí se soustředí na dosažení dlouhodobých „výnosů z investovaného kapitálu.“ A Szkutak má pravdu - Amazon v tomto roce investoval přes miliardu dolarů do akvizic různých firem, z nichž se nejvíce psalo o portálu s online videi Twitch.tv, jenž americký gigant koupil v srpnu za 970 milionů dolarů (dvacet miliard korun).

Pravdou je, že příliš dobré vyhlídky nemají investoři Amazonu ani na další čtvrtletí. Navzdory tomu, že se blíží nákupní horečka před Vánocemi, což portálu velikosti Amazonu jistě značně zvýší tržby, očekává americká společnost v posledním čtvrtletí roku 2014 provozní ztrátu mezi 430 a 570 miliony dolarů, přičemž tržby mají v posledních třech měsících tohoto roku činit 27,3 - 30,3 miliard dolarů, Podle Szkutaka svou roli u nižších tržeb hraje mimo jiné i silný dolar.

Úvodní foto: Wikipedia


Komentáře