Firefox 3.0 sice zečtyřnásobil svůj podíl, ale obsahuje chybu!

Společnost Mozilla potvrdila, že za prvních 24 hodin od vydání nové verze open source prohlížeče Firefox bylo staženo 8,3 milionu jeho kopií. Díky tomu se podíl verze 3.0 na trhu webových browserů zečtyřnásobil! Přesto byla v tomto prohlížeči ihned objevena chyba a řada uživatelů také projevuje znechucení nad některými jeho novými funkcemi.Společnost Mozilla potvrdila, že za prvních 24 hodin od vydání nové verze open source prohlížeče Firefox bylo staženo 8,3 milionu jeho kopií. Díky tomu se podíl verze 3.0 na trhu webových browserů zečtyřnásobil!

Zajímavostí také je, že v nové verzi Firefoxu byla hned po vydání objevena bezpečnostní chyba, na jejímž odstranění Mozilla nyní pracuje. Nicméně ta se netýká jen Firefoxu 3.0, ale byla obsažena i ve starších verzích. Více informací o ní zveřejnila společnost TippingPoint a Mozilla následně její existenci potvrdila, i když by při běžné práci neměli být uživatelé nijak výrazně ohroženi. Chyba byla objevena ještě během prvního dne, kdy nový Firefox stáhl a nainstaloval rekordní počet uživatelů.

K rekordnímu množství stažení došlo i přesto, že servery Mozilly byly na zhruba hodinu během včerejška zcela nefunkční a i v průběhu dne byly výrazně zahlcené. Nejvíce Firefox 3.0 stahovali uživatelé z USA (2,6 milionu kopií), následovaní s výrazným odstupem Německem (662 tisíc), Japonskem (403 tisíc) a Velkou Británií (295 tisíc). Na dalších místech pak skončila Francie (290 tisíc), překvapivě Írán (250 tisíc), Kanada (223 tisíc) a kupodivu s poměrně malým zastoupením i Čína (173 tisíc).

Mozilla tímto usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů, i když zatím není žádný dříve zapsaný rekord v této oblasti, který by bylo možné překonávat. Mozilla však tvrdí, že pro ni bylo cílem překonat počet stažení po vydání Firefoxu 2.0 v říjnu 2006, které dosáhlo 1,6 milionů během 24 hodin, což se podařilo hned několikanásobně.

Společnost Net Application, která měří podíly prohlížečů na trhu, pak zveřejnila zajímavé výsledky o podílu nového prohlížeče na trhu. Před uvolněním finální verze měl Firefox 3.0 zastoupení 0,98 % a ve středu v 9 hodin ráno pak dosáhl rekordních 4,3 % podílu na trhu. Nicméně během dalších dvou hodin toto číslo kleslo na 4,2 % a následně až na 3,7 % jak někteří uživatelé tuto novou verzi po vyzkoušení opět odinstalovali.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0

Firefox 3.0 RC1 obsahuje 10 chyb, z toho 3 kritické

Nová verze Firefoxu 2.0.0.14 opravuje kritickou chybu

Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

Firefox má téměř třicetiprocentní podíl na evropském trhu

Ne každý je totiž z nového Firefoxu nadšený. Například čtenář amerického Computerworldu Bailey Don se vyjádřil o navigační liště Firefoxu 3.0 jako o „neuvěřitelně hnusné“ a plánuje se díky tomu vrátit zpět k verzi 2.0. Mozilla totiž navigační lištu předělala tak, aby automaticky dopisovala adresy a zjednodušovala orientaci ve dříve vyhledávaných stránkách, včetně zvýraznění jména domény. Pokud se však lišta uživatelům nelíbí, mají možnost změnit její vzhled na podobu ve Firefoxu 2.0 pomocí doplňku Oldbar, který je ke stažení z webu Mozilly a nemusí tedy kvůli tomu Firefox 3.0 přestat používat.

Odkaz na stažení Firefoxu 3.0 a další informace o jeho vydání lze najít v článku Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře