Firefox je připraven prolomit 20% podíl na celosvětovém trhu!

Společnost Net Applications, která se zabývá měřením podílu jednotlivých webových prohlížečů na trhu, ohlásila, že v příštím měsíce by open source browser Firefox od společnosti Mozilla mohl prolomit magickou hranici 20% celosvětového podílu!Společnost Net Applications, která se zabývá měřením podílu jednotlivých webových prohlížečů na trhu, ohlásila, že v příštím měsíce by open source browser Firefox od společnosti Mozilla mohl prolomit magickou hranici 20% celosvětového podílu!

Informace o používaných prohlížecích zveřejňuje Net Applications na stránkách Market Share, podle nichž v květnu vzrostl podíl Firefoxu o dalších 0,6 % a podle posledního zveřejněného měření tak měl podíl 18,4 %. Podle Vince Vizzaccara, výkonného vice prezidenta Net Applications pro marketing, lze očekávat, že k dosažení 20% hranice dojde v červenci. Pomoci by tomu mělo i vydání finálního Firefoxu 3.0, plánované již na tento měsíc.

Rekordní květnový podíl Firefoxu následoval po mírném propadu z dubna a tento meziměsíční nárůst je také největším za srovnatelné období od března roku 2007. Zhruba od poloviny roku 2007 totiž pokračuje růst podílu Firefoxu víceméně stálým tempem, až na několik menších výjimek.

Vizzaccaro říká, že růstu také pomohlo vydání Firefoxu 3.0 RC1, přičemž při jeho instalaci je uživateli automaticky nabídnuto nastavit jej jako výchozí prohlížeč. Vizzaccaro tyto praktiky neodsuzuje, i když říká, že dříve bylo zvykem, že nový prohlížeč se neinstaloval automaticky jako výchozí, ale zde je možno tuto volbu zřetelně vypnout, takže je vše korektní.

Celkově v květnu vzrostl podíl třetí verze Firefoxu o 0,2 % na celkových 0,62 %. Safari od Applu si polepšilo o 0,5 % na celkových 6,3 % a Opera přidala 0,02 % na 0,7 % trhu. Naopak Internet Explorer od Microsoftu v květnu klesl o víc než procento na 73,8 %, přičemž ještě před rokem byl jeho podíl 84,1 %.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 RC1 obsahuje 10 chyb, z toho 3 kritické

Nová verze Firefoxu 2.0.0.14 opravuje kritickou chybu

Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

5 věcí, kterými vás nadchne Internet Explorer 8.0

Firefox 3.0 dramaticky snižuje nároky na paměť

Plugin pro Firefox obsahoval škodlivý kód

Firefox má téměř třicetiprocentní podíl na evropském trhu

Růst prohlížeče Safari přisuzuje Vizzaccaro úspěchu počítačů Apple všech typů na trhu, pro něž není Internet Explorer k dispozici. Naopak Microsoft nedoporučuje pod Windows Safari používat, protože v něm existuje závažná bezpečnostní chyba – více viz článek Microsoft vyzývá: nepoužívejte prohlížeč Safari na Windows!

Pro srovnání, v Evropských zemích měl Firefox téměř 30% podíl už na začátku tohoto roku.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře