Firefox pokořil 20% podíl na trhu, poté však klesl

Open source webový prohlížeč Firefox od Mozilly během října překonal mezní hranici 20% podílu na trhu, ovšem ke konci měsíce opět poklesl. Původně se na tuto hranici měl dostat již v létě, ale vydání testovacích verzí prohlížeče Chrome od Googlu nárůst podílu Firefoxu výrazně zbrzdilo.Open source webový prohlížeč Firefox od Mozilly během října překonal mezní hranici 20% podílu na trhu, ovšem ke konci měsíce opět poklesl. Původně se na tuto hranici měl dostat již v létě, ale vydání testovacích verzí prohlížeče Chrome od Googlu nárůst podílu Firefoxu výrazně zbrzdilo.

Podle průzkumu společnosti Net Applications dosáhl po prvním týdnu v říjnu přesně 20 %. Ještě v předposledním říjnovém týdnu pak měl podíl 20,06 %, ale s koncem měsíce propadl na 19,97 %, což je ale stále zhruba o půl procenta více, než kolik činil jeho podíl v září.

Již v červnu tvrdil Vince Vizzaccaro, výkonný viceprezidetn Net Applications, že Firefox dosáhne hranice 20 % v červenci, ale místo toho začal jeho růst stagnovat a po vydání prohlížeče Chrome dokonce začal klesat. Až nyní konečně získal zpět ztracené pozice a podařilo se mu významněji posílit. V současnosti Mozilla také pokračuje v updatování Firefoxu 2.0 na 3.0 a nabízí uživatelům přechod na novější verzi. Stará totiž brzy přestane být aktualizována a uživatelé by proto ve vlastním zájmu přechod na verzi 3.0 neměli odmítat.

Co se týká Internet Exploreru, ten podle měření opět klesal a to ze zářijových 71,5 % na říjnových 71,3 %. Během posledního roku Internet Explorer ztratil sedm procentních bodů, které si mezi sebou rozdělily Firefox, Safari a částečně i Opera a Chrome.
Nenechte si ujít:
Mozilla experimentuje se vzhledem a novými funkcemi Firefoxu

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Mozilla vydala nové verze Firefoxu 3.0 i 2.0

Opera 9.5 je k dispozici už i v mobilní verzi

Mobilní prohlížeče Safari a Opera jsou zranitelnější

Firefox 2.0 se chystá do důchodu, jak to bude s Thunderbirdem?

Co se týká posledního zmiňovaného nováčka na poli prohlížečů, Chrome od Google, ten po silném zájmu v září klesl na 0.74 % v říjnu.


Komentáře