Firefox: Růst jeho podílu se zpomalil, IE drží pozice

Firefoxu se po slibném nárůstu, způsobeným vydání verze 3.0, nepodařilo prolomit hranici 20% podílu na celosvětovém trhu prohlížečů, přičemž jeho další růst se dramaticky zpomalil. Vyplývá to z informací firmy, zabývající se průzkumy podílů jednotlivých webových prohlížečů na trhu.



Firefoxu se po slibném nárůstu, způsobeným vydání verze 3.0, nepodařilo prolomit hranici 20% podílu na celosvětovém trhu prohlížečů, přičemž jeho další růst se dramaticky zpomalil. Vyplývá to z informací firmy, zabývající se průzkumy podílů jednotlivých webových prohlížečů na trhu.

Podle firmy Net Applications činil podíl Firefoxu v červenci 19,2 %, což je oproti červnu nárůst jen o 0,2 %, přičemž v květnu a červnu rostl jeho podíl o 0,7 a 0,6 % měsíčně. Výsledek je získám z monitorování 40 000 webových sítí a jedná se o jeden z nejnižších přírůstků za posledních 12 měsíců.

„Myslel jsem, že v červenci Firefox prorazí hranici 20% podílu,“ říká Vince Vizzaccaro, vice-prezident marketingu ve společnosti Net Applications, který ještě před dvěma měsíci predikoval dosažení nového milníku právě během uplynulého měsíce. Nyní to podle něj vypadá, že hranice 20 % možná Firefox dosáhne až za výrazně delší dobu.

Nicméně výrazně roste zastoupení Firefoxu 3.0, který byl vydán v polovině června a z podílu 2,3 % na konci šestého měsíce se vyšplhal již na 5,7 % v červenci. Tyto zisky jsou ale na úkor staršího Firefoxu 2.0, který spadl za stejnou dobu o 3,1 %. To značí, že Firefox 3.0 instalují v drtivé většině hlavně uživatelé staršího Firefoxu, zatímco příznivci Internet Exploreru na nový Firefox zatím hromadně nepřecházejí. Rychlost růstu podílu Firefoxu 3.0 by se zvětšila, kdyby Mozilla začala automaticky aktualizovat Firefox 2.0 na novou verzi, nicméně zatím o tomto kroku nebylo ještě rozhodnuto.

Naproti tomu Internet Explorer od Microsoftu se udržel v červenci na stejné úrovni jako v červnu a má stále solidní 73% podíl na trhu. Nicméně v devíti z dvanácti měsíců za uplynulý rok zaznamenával ztráty. Menší pokles zaznamenal také prohlížeč Safari od Apple, který meziměsíčně ubral 0,2 %, což je největší pokles od loňského června, kdy jeho ztráta činila 0,3 %. Net Application tento pokles vysvětluje snížením podílu Mac OS X, který na trhu od června shodně poklesl o 0,2 %.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Pět věcí, kterými vás nadchne IE 8.0

Vizzaccaro říká, že se zatím jedná jen o malou změnu na to, aby z ní bylo možné usuzovat na změnu celého trendu, nicméně je možné, že podíly méně rozšířených prohlížečů nyní budou růst značně pomaleji než dosud.

Výsledky průzkumů trhu společnosti Net Applications jsou k dispozici zdarma na stránkách firmy.

Zdroj: Computerworld.com










Komentáře