Gartner: Prodej čipů v roce 2009 výrazně přibrzdí

Globální finanční krize přinutila analytiky společnosti Gartner tento týden snížit svůj odhad obratu v oblasti prodeje čipů a například v příštím roce podle nich klesne obrat v tomto sektoru o více než 25 miliard dolarů.Globální finanční krize přinutila analytiky společnosti Gartner tento týden snížit svůj odhad obratu v oblasti prodeje čipů a například v příštím roce podle nich klesne obrat v tomto sektoru o více než 25 miliard dolarů.

I když celkový report Gartneru pro polovodičový průmysl nebude hotový až do konce listopadu, analytici již nyní zveřejnili revizi svého odhadu vývoje v této oblasti za letošní rok – konkrétně dojde k růstu jen o 2 % na 279,4 miliardy dolarů, zatímco v předchozím odhadu se ještě počítalo s růstem 4,2 %.

Tento trend je spojený se zvýšeným propouštěním a poklesem výdajů firem a domácností v příštím roce a podle Gartneru pak polovodičový průmysl čeká v roce 2009 pouze 1% růst na celkový obrat 282,2 miliardy dolarů. Ještě v předchozích předpovědích však Gartner mluvil o možném růstu o 7,8 % na 307,7 miliardy.

Nicméně Gartner má pro příští rok připravený i katastrofický scénář, v němž polovodičový průmysl může poklesnout až o 10,3 %.

Pokud dojde k recesi ve vyspělých ekonomikách, před čímž varuje řada expertů, je potřeba mít na paměti, že důsledkem nebude jen snížení počtu prodaných systémů, ale i přesun k levnějším řešením s menším obsahem polovodičů, říká Bryan Lewis, analytik Gartneru v Semiconductor DQ Monday Report.

Nicméně podle Gartneru by v roce 2010 mělo nastat oživení a polovodičový průmysl by si měl polepšit o 10,5 % s obratem celkových 311,8 miliard dolarů.


Komentáře