Gartner: Prodej počítačů letos opět výrazně stoupne

Podle poslední predikce analytické společnosti Gartner i přes problémy celosvětové ekonomiky letos vzroste prodej osobních počítačů meziročně téměř o 13 % a měl by tak dosáhnout počtu 297 milionů prodaných kusů, oproti loňským 264 milionům. Podíl na tom má hlavně rostoucí zájem o přenosné počítače.Podle poslední predikce analytické společnosti Gartner i přes problémy celosvětové ekonomiky letos vzroste prodej osobních počítačů meziročně téměř o 13 % a měl by tak dosáhnout počtu 297 milionů prodaných kusů, oproti loňským 264 milionům. Podíl na tom má hlavně rostoucí zájem o přenosné počítače.

Společnost Gartner tak revidovala svůj odhad z letošního března, kdy ještě předpokládala růst o 10,9 procent. Podle George Shifflera, ředitele výzkumu v Gartneru se současné ekonomické problémy (hlavně růst ceny ropy a potravin) do prodeje PC příliš nepromítají a v prvním čtvrtletí jej také překvapil zvýšený zájem o přenosné počítače, které zažívají výrazný růstový moment.

Nové technologie umožňují nejen snižování cen přenosných počítačů, ale také jejich neustálé přibližování funkcím běžných desktopových PC a celosvětově lze očekávat, že se letos prodá o 30,1 % víc těchto počítačů oproti roku 2007.

Svůj podíl na tom má i Asus Eee PC, které díky své ceně může být dostupné i pro uživatele, kteří by si dříve počítač nemohli koupit a ustanovilo tak novou kategorii osobních počítačů - netbooků, jež se stala velmi atraktivní. Nyní přichází řada dalších modelů postavených na podobném konceptu a přístroje tohoto typu se budou v rámci segmentu mobilních počítačů prodávat ještě intenzivněji, než je jeho průměr. Velký podíl na tom pak mají rozvíjející se trhy, kde je o podobná řešení velký zájem.

Nenechte si ujít:
Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Co bude trendem u notebooků v následujících letech? (1. část)

Co bude trendem u notebooků v následujících letech? (2. část)

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Právě na rozvíjejících se trzích by v roce 2008 mělo dojít k růstu prodeje o 17,1 %, zatímco na vyspělých trzích to bude zhruba 6,3 %.

Prodej počítačů si udrží dvouciferný růst do té doby, dokud rozvíjející se trhy budou ekonomicky silné a zatím jsou méně zasažené problémy, se kterými se potýkají USA a další vyspělé trhy, říká Shiffler. Nicméně rostoucí cena ropy a potravy zvyšují inflaci po celém světě a důsledkem může být právě pokles zájmu o PC na rozvíjejících se trzích. Ale ani pak není příliš pravděpodobné, že by růst globálního prodej osobních počítačů klesl na nízká jednociferná čísla.

A jak si myslíte vy, že se bude vyvíjet situace na IT trhu? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi k článku.


Komentáře