Gartner: Trh s mobilními hrami ukrývá velký potenciál

Podle výzkumu nezávislé analytické společnosti Gartner dosáhne trh s mobilními hrami v roce 2008 obratu 4,5 miliardy dolarů, což je nárůst o 16,1 % oproti roku 2007. I když příjmy z mobilního hraní stále zaostávají za dalšími službami v této oblasti, jako je např. hudba a „obsah pro dospělé“, skýtá tento segment trhu velký potenciál.Podle výzkumu nezávislé analytické společnosti Gartner dosáhne trh s mobilními hrami v roce 2008 obratu 4,5 miliardy dolarů, což je nárůst o 16,1 % oproti roku 2007. I když příjmy z mobilního hraní stále zaostávají za dalšími službami v této oblasti, jako je např. hudba a „obsah pro dospělé“, skýtá tento segment trhu velký potenciál.

I když je zatím zájem uživatelů o mobilní hry poměrně nízký, díky dlouhodobému potenciálu v této oblasti a jeho průniku do segmentu s nižšími příjmy zůstává vývoj her pro mobilní přístroje stále lukrativní, říká Tuonf Huy Nguyen, vedoucí analytik v Gartneru. Podle něj je tento trh zdravý a za poměrně nízké částky získávají uživatelé hry, které pak mohou neomezeně používat, což je významné hlavně pro rozvíjející se ekonomiky, kde je nízká penetrace herních konzolí.

Gartner predikuje, že mezi roky 2007 a 2011 bude trh s mobilními hrami celosvětově růst průměrně o 10,2 % a v roce 2011 dosáhne obratu 6,3 miliardy dolarů. Již nyní je vidět, že výrobci her a mobilní operátoři stále intenzivněji spolupracují a tato kooperace je základem rozvoje tohoto segmentu, přičemž v ideálním případě by měli mít uživatelé také přístup k demoverzím mobilních her či sponzorovaným reklamním hrám.

Největším regionem pro odbyt mobilních her jsou Asie a Oceánie (včetně Japonska), kde se očekávají za rok 2008 výdaje uživatelů 2,3 miliardy. Díky nízké penetraci běžnými PC oproti mobilním telefonům zde trh s mobilními hrami zastiňuje trh s hrami pro klasické počítače a herní konzole.

Vedoucím státem je pak v tomto regionu Indie, kde jsou v současnosti mobilní hry právě levným substitutem plnohodnotných her počítačových.
Nenechte si ujít:
Gartner: Prodej počítačů letos opět výrazně stoupne

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Co bude trendem u notebooků v následujících letech?

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Co se týká západní Evropy, zde se předpokládá nárůst tržeb ze 701 milionů dolarů v letošním roce jen na 862 milionů v roce 2011. V Severní Americe by pak podle Gartneru mělo ve stejném období dojít k nárůstu z 845 milionů na 1,2 miliardy dolarů. Rozdíl mezi Evropou a Amerikou je dán větším množstvím uživatelů v cílové skupině a obecně více přijímané mobilní datové služby v americkém regionu.


Komentáře