Gartner: Trh se servery ve druhém čtvrtletí solidně rostl

Prodej serverů na celosvětovém trhu se během druhého čtvrtletí 2008 zvýšil o 12,2 %, přičemž obrat v něm vzrostl o 5,7 %. Informovala o tom analytická společnost Gartner, podle níž bylo za druhé čtvrtletí prodáno celkem 2,3 milionu serverů.Prodej serverů na celosvětovém trhu se během druhého čtvrtletí 2008 zvýšil o 12,2 %, přičemž obrat v něm vzrostl o 5,7 %. Informovala o tom analytická společnost Gartner, podle níž bylo za druhé čtvrtletí prodáno celkem 2,3 milionu serverů.

I přes ekonomické problémy v některých regionech (jako např. v USA) si celosvětový trh se servery udržel růstovou tendenci, říká Jeffrey Hewitt, viceprezident výzkumu v Gartneru. Nejvýraznějším trendem je vzestup prodeje x86 serverů, který již bylo možné sledovat v první čtvrtletí roku 2008. Důvodem je růst webových datových center hlavně na rozvíjejících se trzích. Tento růst je samozřejmě na úkor unixových serverů (RISC-Itanium), jejichž prodané množství kleslo o 7,9 %, ale i přesto zisky z jejich prodeje vzrostly o 9,4 %, což značí, že v tomto segmentu byly prodávány hlavně high-endové systémy.

Firma IBM měla solidní výsledky s prodejem svých serverů System p a System z a výrazně meziročně posílila svůj obrat, který činí 31,2 % z celého serverového trhu (za 2Q07 to bylo 29,6 %). Na druhém místě je HP s 27,6 % a třetí skončil s větším odstupem Dell se 13 %. Ce se týká prodaných kusů, je ale vítězem HP se 30,2 % podílu, díky zájmu o jeho řady ProLiant, na druhém místě je Dell s 24,7 % a až na třetím skončilo dle tohoto kritéria IBM se 13,2 %.
Nenechte si ujít:
Gartner opět varuje před zpomalením v sektoru elektroniky

Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Co se týká regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), zde bylo ve druhém čtvrtletí dodáno 722 tisíc serverů, což je meziroční nárůst o 14,6 % a zisky výrobců na tomto trhu vzrostly o 12,7 %.


Komentáře