Google ve snaze bránit Android skupuje ve velkém patenty IBM

Google koupil více než tisícovku patentů od IBM ve snaze posílit svoje patentové portfolio.

Google ve snaze bránit Android skupuje ve velkém patenty IBM


Jedná se o důsledek patentové války, která se v posledních měsících rozhořela zejména na mobilním trhu. Primárním cílem Googlu je ochránit Android, ale zjevně se snaží získat patenty i pro další oblasti IT. Jim Prosser, mluvčí Googlu, potvrdil, že transakce proběhla, i když nezveřejnil detaily o tom, kolik Google za patenty IBM zaplatil. Již v červenci Google od IBM koupil další tisícovku patentů a některé z nich následně přesunul na HTC, aby mohl tomuto výrobci smartphonů lépe se bránit před Applem, který HTC žaluje pro údajné porušování jeho vlastních patentů.

Google již nějakou dobu nakupuje vhodné patenty a snažil se například získat duševní vlastnictví zkrachovalého Nortelu, kde ovšem nespěl, nicméně solidní patentové portfolio získal spolu s akvizicí společnosti Motorola Mobility za celkem 12,5 miliardy dolarů. Zástupci Googlu už v minulosti varovali před tím, že patentové spory mobilní trh poškodí a že omezí inovace, protože je dnes obtížné vyvinout produkt, který by nebyl ohrožen již existujícím patentem a místo vývoje nových technologií to povede jen ke snaze nakoupit co nejvíce existujících patentů, protože jde o jediný způsob, jak se možným žalobám bránit.

Podobně jako předchozí sada patentů od IBM jsou nově nakoupené poměrně pestrého charakteru a pokrývají hardware pro servery a desktopy, bezpečnost, databázové procesy, návrhy obvodů, architekturu a systémy pro paralelní databáze, autentizaci uživatelů, testování kreditních karet a smart karet a další rozličné IT oblasti. Většina patentů jsou původní od IBM, několik jich pak pochází od Cognosu, který společnost IBM koupila v roce 2007 a jehož produkty byly připojeny do jejího portfolia business intelligence.

Co se týká akvizice společnosti Motorola Mobility, proslýchá se, že Google měl původně zájem právě pouze pro její patenty (naopak stát se výrobcem smartphonů a tabletů je pro něj spíše komplikací, viz článek Android zasažen obavami z budoucího vývoje), ale její zástupci tento prodej údajně odmítli s tím, že kdyby se Motorola Mobility zbavila tak velkého množství patentů, bylo by pro ní problémem na trhu dále samostatně existovat. Pikantní ovšem je, že Google údajně ze získaných 17 000 patentů Motoroly jich pro ochranu Androidu potřebuje údajně jen 18.

Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com


Komentáře