Google versus Evropská unie: hraje se o 11 miliard dolarů

Evropská komise Google obvinila z porušování antimonopolních zákonů, primárně vlivem integrace vlastního vyhledávače a prohlížeče do systému Android.

Google versus Evropská unie: hraje se o 11 miliard dolarů


Android je v základu open source, to je pravda. Ovšem jedny z jeho nejčastěji využívaných součástí – například mapy nebo vyhledávání – patří Googlu. Společnost si navíc zajišťuje, aby kdokoliv, kdo tyto prvky využívá, pokud možno musel používat i další výdělečné služby firmy.

Vyšetřování autoritami EU právě probíhá a pokud zjistí pochybení, vystaví Googlu vysokou účtenku: až na 11 miliard dolarů. Výsledná částka však bude pravděpodobně nižší; v roce 2017 už byl Google potrestán částkou 2,7 miliard za zneužívání dominance vlastního vyhledávače.

Samotná částka je znatelná, ale pokud Google pokutu dostane, nebude to pro něj větší rána. Primárně se změní způsob, jakým Google licencuje Android a změn by se zřejmě dočkal i přístup k obchodu Play nebo vyhledávači.

Pro zákazníka však nikoli negativně. Pro výrobce zařízení by pak mohlo být snazší vytvořit a využít vlastního verzi operačního systému, která by mohla být bezpečnější a lépe dbát o soukromí uživatele; nebo zahrnout aplikace vhodnější pro potřeby firem.

Velkou součástí Androidu – popravdě tím, co si většina lidí pod pojmem Android představí – je tzv. GMS, neboli Google Mobile Services. Jde o služby typu Chrome, Mapy, Gmail, YouTube, Galerie a další základní aplikace Androidu, které používá většina z nás.

Za distribuci nebo využití GMS není nutné nic platit; ovšem automaticky vcházíte do licenčního ujednání s Googlem, a to je přesně ta problematická část.

Hlavní část sporu se týká tedy toho, zda Google pomocí GMS nebránil výrobcům zařízení ve vývoji vlastních, upravených verzí Androidu a zda vědomě a úmyslně nebrzdil konkurenci typu Windows Phone nebo BlackBerry OS-

Od roku 2015 běžící antimonopolní řízení se blíží ke svému cíli. Jak dopadne nelze předvídat.

Úvodní foto: Radan Dolejš


Komentáře