Greenpeace chce méně toxické iPody a počítače

Na stránkách organizace Greenpeace, která dlouhodobě hodnotí výrobce elektroniky z hlediska ekologičnosti výroby i celého procesu týkajícího se životního cyklu výrobků, se v minulém týdnu objevil nový požadavek. Autor zprávy z Greenpeace, vystupující pod přezdívkou tomD, žádá Apple, aby vyráběla nové iPody nano méně toxickým výrobním procesem a také chce od firmy slib, aby se škodlivé chemikálie nevyskytovaly ani v jejích počítačích.Na stránkách organizace Greenpeace, která dlouhodobě hodnotí výrobce elektroniky z hlediska ekologičnosti výroby i celého procesu týkajícího se životního cyklu výrobků, se v minulém týdnu objevil nový požadavek. Autor zprávy z Greenpeace, vystupující pod přezdívkou tomD, žádá Apple, aby vyráběla nové iPody nano méně toxickým výrobním procesem a také chce od firmy slib, aby se škodlivé chemikálie nevyskytovaly ani v jejích počítačích.

V minulém týdnu totiž CEO Applu Steve Jobs ohlásil čtvrtou generaci populárních iPodů nano na speciální akci v San Franciscu. Konkrétně tyto modely popsal jako čisté a nejméně toxické iPody, jaké byly kdy vyrobeny.

Apple tvrdí, že nové iPody jsou vyráběné bez použití materiálu obsahujícího arsen a také v nich nejsou obsaženy ani takové látky jako bromové zpomalovače hoření (BFRs), rtuť či polyvinylchlorid (PVC) a jsou údajně také vyrobeny z lépe recyklovatelných materiálů.

Tuto změnu Greenpeace vít, neboť začala s kampaní "Green My Apple", která má působit veřejný tlak na výrobce iPodů, aby zekologičnil svůj postoj k přírodnímu prostředí. TomD k tomu dodává, že pokud se Apple rozhodne přestat používat PVC a BRFs i ve svých počítačích, mohlo by se jednat o opravdu průlomový krok. U malých zařízení, která se přiliš nehřejí, je totiž odebrání škodlivých látek snazší, ale docílit stejného efektu i u osobních počítačů vyžaduje značně více úsilí.
Nenechte si ujít:
Greenpeace vydává nové hodnocení výrobců elektroniky

Intel a Asus: Recyklace PC pro světlejší zítřky

Al Gore: IT mohou pomoci proti globálním hrozbám

Green IT: Ekologický postoj je dnes v kurzu

Zdroj: IDG News Service


Komentáře