Hewlett-Packard se chce více prosadit v prodeji síťového vybavení. Útočí na pozice Cisco

Americká společnost Hewlett-Packard se netají tím, že si chce pro sebe v budoucnu ukrojit větší podíl z trhu se síťovým vybavením, na němž firmy v minulém roce utratily 38 miliard dolarů. Jakým způsobem chce HP konkurovat vedoucímu Ciscu?

Hewlett-Packard se chce více prosadit v prodeji síťového vybavení. Útočí na pozice Cisco


Jak uvedla v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg šéfka Hewlett-Packard Meg Whitmanová, jež nově povede firmu HP Enterprise, „na trhu se síťovým vybavením a doprovodnými softwarovými řešeními pro HP existuje značný prostor pro růst.“ HP se začalo na tento trh zaměřovat již pod vedením předchůdce Whitmanové Marka Hurda, který investoval do akvizic výrobců síťového vybavení jako 3Com či Colubris Networks přes dvě miliardy dolarů. I přes tyto snahy však příjmy HP z byznysu se síťovým vybavením vzrostly za poslední čtyři roky pouze o necelých deset procent.

Jádrem nové nabídky HP má být systém, který Hewlett-Packard získal díky akvizici firmy Aruba Networks. Tento software zákazníkům značně usnadní správu sítí, jelikož umožní administrátorům spravovat celé sítě prostřednictvím jediného rozhraní. HP v současné době reorganizuje své prodejní týmy a mění interní systém odměňování tak, aby prodejci byli motivováni zákazníkům vždy nabízet opravdu celé portfolio jeho služeb.

Faktem je, že lídrem na trhu je stále společnost Cisco. Ta podle analytické společnosti Gartner v roce 2014 ovládala 49,7 % světového trhu se síťovým vybavením, zatímco Hewlett-Packard měl jen 8,3 % a Aruba Networks 1,7 %. Whitmanová se proto rozhodla, že konkurenční Arubu koupí - akvizice v hodnotě 2,5 miliardy dolarů byla oznámena v květnu tohoto roku.

Aruba se zabývá prodejem bezdrátového vybavení pro velké firmy, hotely a univerzity a podle Whitmanové bude „páteří“ divize HP Networking. Jak dodávají analytici, navýšení příjmů z prodeje síťového vybavení bude pro budoucnost HP Enterprise, která se oddělí od HP Inc. později v tomto roce, klíčové.

Tržby HP Networking v uplynulém fiskálním roce činily 2,63 miliardy dolarů, tedy pouze 2,3 % celkových příjmů Hewlett-Packard. Příjmy Aruby pak v tom samém období činily 728,9 milionů, avšak během posledních pěti let rostly v průměru o 30 %. Pro srovnání, příjmy Cisca během minulého fiskálního roku dosáhly 24,1 miliard dolarů.

Úvodní foto: © Hewlett-Packard


Komentáře