HP rezignuje na vlastní cloud, přijme ten od Microsoftu

Společnost Hewlett-Packard Enterprise (HPE) spojuje síly s Microsoftem, aby svým zákazníkům mohla nabídnout cloudovou platformu Azure. Projekt svého vlastního veřejného cloudu totiž ukončuje.

HP rezignuje na vlastní cloud, přijme ten od Microsoftu


 Microsoft tak bude pro HPE „upřednostňovaným“ cloudovým partnerem a naopak, HPE se stane „upřednostňovaným poskytovatelem“ Azure služeb, uvedla šéfka HPE Meg Whitmanová.

Jinými slovy HPE bude nabízet nový hardware už integrovaný s platformou Azure a také bude vytvářet software, který bude využívat vlastností Azure. V praxi tak jde například o systém Hyper-Converged 250 for Microsoft Cloud Platform System Standard, což je appliance m která zahrnuje HPE ProLiant a služby Azure. 

HPE také samozřejmě zpřístupní ve všech svých serverech služby Azure, takže dosavadní zákazníci HP prý budou moci snado přecházet na hybridní cloudy s využitím Azure.

Podle pozorovatelů není překvapením, že se HPE spojila právě s Microsoftem a ne kupříkladu s Googlem nebo Amazonem. Obě společnosti už totiž úzce spolupracují v oblasti serverů a počítačů a zákazníkům společně nabízejí jak cloudové, tak lokální (on-premise) produkty.

„Microsoft sdílí náš pohled na hybridní IT řešení ve firmách,“ říká Whitmanová. Navíc, spojenectví s Microsoftem pro HPE nevylučuje případnou budoucí spolupráci s konkurencí.

Přesto jde o první konkrétní příklad toho, jak hodlá HPE vyhovět požadavkům svých zákazníkům na cloudové služby poté, co společnost ohlásila konec vlastního produktu Helion.

HPE se tak v oblasti cloudu dává obdobnou cestou jako například Dell, která rovněž primárně spolupracuje s partnery.

Oproti tomu IBM nebo Oracle, se spoléhají na sebe, a budují vlastní cloudy. Dell navíc prodává vlastní infrastrukturní zařízení s předinstalovaným Azure softwarem, díky čemuž zákazníci mohou s cloudem pracovat flexibilněji v rámci vlastních datových center. Není tedy vyloučeno, že HPE by mohla nabídnout něco podobného.

Úvodní foto: © boscorelli - Fotolia.com


Komentáře