IBM předvádí v Praze revoluční Notes 8 (doplněno 18. 3.)

Den po oficiálním uvedení lokalizovaného Microsoft Office 2007 přichází IBM se stabilní betaverzí výrazně přepracovaných Lotus Notes, které mají v sobě – mimo jiné – i vyspělé programy pro práci s dokumenty a tabulkami, jejichž základem je… OpenOffice. Z hlediska uživatelského komfortu se Notes 8 s předchozí verzí nedají ani porovnat – tohle je totiž už zcela jiná liga.Den po oficiálním uvedení lokalizovaného Microsoft Office 2007 přichází IBM se stabilní betaverzí výrazně přepracovaných Lotus Notes, které mají v sobě – mimo jiné – i vyspělé programy pro práci s dokumenty a tabulkami, jejichž základem je… OpenOffice. Z hlediska uživatelského komfortu se Notes 8 s předchozí verzí nedají ani porovnat – tohle je totiž už zcela jiná liga.


Doplněno 18. března 2007: IBM uvolnilo veřejnou betaverzi, která je k dispozici zde.Jeden z nových pohledů - zákazníci např. vaší společnosti a prodejní historie větší obrázek.


IBM Lotus Notes 8, které by měly být na trhu zhruba v červnu, jsou navrženy ve znamení větší integrovanosti, větší otevřenosti a ještě vyšší bezpečnosti. Zcela přepracované je uživatelské prostředí, které je oproti verzi 7 nesrovnatelně modernější s podstatně více možnostmi a přímo v Notesech nyní najdete i nástroje pro práci s dokumenty. Jak bylo řečeno – základem je OpenOffice a podporovány jsou například formáty ODF (Open Document Format ), DOC, XLS a koneckonců i původní Lotus 1-2-3, který je sice starý, ale třeba pro mě na práci stále příjemnější, než Excel (nemluvím o verzi 2007, kterou neznám). Najdete tu nejen textový a tabulkový procesor, ale i prezentační program ze kterého byla – jen tak mimochodem – celá akce promítána.

IBM hodlá touto cestou ušetřit uživatelům Lotus Notes nějaké ty peníze a je otázka, zda na řadě klientských stanic vlastně budete MS Office vůbec potřebovat. Ostatně to platí i o Windows jako takových, protože Notes 8 mohou klidně – v rámci jednoho podnikového systému – běžet i na Linuxu. Zákazník dokonce může různé platformy pro klienty a servery provozovat současně.

Tradiční uživatele Notesů rovněž potěší vylepšený chat do kterého si nyní mohou zavést například klienta z ICQ (Skype bohužel nikoli), najdou tu vizitky s fotografiemi, vylepšenou podporu formátu VCF a pokud obdržíte e-mail lze si vybrat, zda na něj odpovíte touto cestou nebo si ho přehodíte do chatu a začnete problém řešit operativněji.

Zcela nově je v Notes 8 zabudována prý plná podpora Java aplikací, dotažena má být nyní i podpora více platforem, tedy v praxi Windows, Mac OS, i Linuxu.

Správce větších sítí potěší i vylepšení serveru Domino, kteří kvůli upgradu nebudou muset vůbec chodit ke stanici, což tuším fungovalo už i v předchozí verzi 7 a ještě posílena byla i bezpečnost: jsou tu silnější šifrovací klíče a např. u přihlášení z internetu si můžete lépe nastavit uživatelovo omezení pro případné chybě hesla.

IBM nás ústy Reného Zahradníka ubezpečila, že fungovat budou i všechny současné aplikace z nižších verzí Notes, na můj dotaz týkající se synchronizace pracovní plochy při přecházení mezi prací doma a ve firmě, tzv. roaming, mi bylo odpovězeno, že je nyní automatická, takže se o nic starat nemusíme a stačí přestavit „místo pobytu“.

Můj dojem po předvedení betaverze byl veskrze kladný. Uživatelské rozhraní se nedá s verzí 7 naprosto vůbec srovnat, protože tady jsme už ve zcela jiné lize, logičtěji se zdálo být vyřešeno i menu e-mailového klienta, který je nyní také výrazně vylepšen a modernizován. Právě on byl totiž nejčastějším cílem námitek. A co víc – zachována zůstala i velice snadná instalace klientské stanice – překopírujete si jeden adresář, nahrajete ho na příslušný počítač, a to je vše.

No řekněte, kdy jste se naposledy setkali s programem, který ve Windows nepotřebuje instalaci!


Další informace IBM o Lotus Notes 8 najdete zde (angličtina).


Originální „white paper“ s předběžnými vlastnostmi Notes 8 si stáhnete zde (angličtina, pdf, 3 MB).


Informace o nových dokumentových formátech na Computerworldu.


Redakční test OpenOffice 2.0 najdete zde.


Výsledky čtenářské ankety na téma „Najdou Windows Vista a Office 2007 vážného konkurenta v open source?“ najdete tady.

Komentáře