IDF nastavilo zrcadlo budoucnosti

Zajímá vás, co přijde po DRAM či jaké plány má Intel v oblasti procesorů a čipsetů? Pokud jste chyběli v Pekingu ve dnech konání konference Intel Developer Forum 2007, tedy 17.-18. dubna letošního roku, můžete se odpovědi na zmíněné otázky dozvědět z našeho příspěvku věnovaném právě této významné události.Zajímá vás, co přijde po DRAM či jaké plány má Intel v oblasti procesorů a čipsetů? Pokud jste chyběli v Pekingu ve dnech konání konference Intel Developer Forum 2007, tedy 17.-18. dubna letošního roku, můžete se odpovědi na zmíněné otázky dozvědět z našeho příspěvku věnovaném právě této významné události.

Letošní konference Intel Developer Forum odhalila kromě dlouho očekávané platformy Santa Rosa také nadcházející procesory Penryn či úplnou novinku – platformu McCaslin pro UMPC.
Z dalších zajímavostí zmiňme například plány na výrobu dvou- a čtyřjádrových procesorů Xeon 7300 (Caneland). Těch bychom se měli dočkat někdy ve třetím čtvrtletí letošního roku, a to v 80wattových a 50wattových verzích pro blade servery.

Ve druhé polovině roku 2007 pak na scénu nastoupí „Weybridge“, což je příští generace procesorové technologie pro podnikové PC využívající čipsety Intel 3-Series (Bear Lake). S předstihem se již pracuje i na nástupcích procesorů Penryn – čipech Nehalem, které budou disponovat jedním až osmi jádry a simultánním multithreadingem s 2-16 vlákny na čip. Ty vezmou trh útokem v příštím roce.


Čínská taneční skupina vystoupila v rámci zahájení konference Intel Developer Forum, která probíhala 17.-18. dubna 2007 v Pekingu (větší obrázek).

IDF však nebylo jen o Intelu. Šanci předvést se využili i zástupci Microsoftu, když demonstrovali svůj Windows Server s kódovým označením Longhorn a jeho vlastnosti. Ukázali tak virtualizační řešení přímo v jádru OS a virtualizaci ve Windows Serveru běžící na čtyřjádrových procesorech Xeon.

McCaslin pro UMPC

Intel má očividně velké plány pro malá zařízení. Lze tak usoudit alespoň na základě předvedené ultramobilní platformy McCaslin, kterou poprvé odhalil právě na letošním IDF. Ta je určena pro použití v UMPC (Ultramobilních PC) a dalších kapesních počítačů.

McCaslin je založen na procesoru Steeley s nízkou spotřebou a na čipsetu zahrnujícím integrovaný grafický procesor. A to je podle zástupců Intelu teprve začátek. Během první poloviny příštího roku bude údajně představen následovník McCaslinu, platforma s kódovým označením Menlow. Základem Menlowu bude 45nm procesor Silverthorne a nový čipset Poulsbo. Na rozdíl od dvojprocesorového McCaslinu je čipová sada Poulsbo určená pouze pro jediný procesor, což sníží spotřebu a umožní výrobu ještě kompaktnějších zařízení.

Převážně pro třídu počítačů s označením Mobile Internet Devices pak Intel plánuje širší nasazování operačního systému Linux. V rámci této iniciativy prozatím dohodl spolupráci s firmami Red Flag Linux Software a Canonical (distribuuje Ubuntu Linux).
Komentáře