IEEE schválilo druhou verzi návrhu 802.11n

Skupina pracující na vývoji IEEE 802.11n schválila návrh 2.0 standardu. Díky tomu se možná již toto léto dočkáme produktů pro WLAN, umožňujících přenosy o rychlostech řádově více než 100 Mb/s.Skupina pracující na vývoji IEEE 802.11n schválila návrh 2.0 standardu. Díky tomu se možná již toto léto dočkáme produktů pro WLAN, umožňujících přenosy o rychlostech řádově více než 100 Mb/s.

Pro návrh se vyslovilo celých 83 % členů pracovní skupiny. Minimální podíl hlasů, nutný k přijetí návrhu je přitom 75 %. Po více než roce dohadů tak skupina konečně dospěla ke shodě. Praktický dopad takového verdiktu tkví v tom, že výrobci zařízení pro WLAN mohou již dnes na trh uvádět produkty, které nebudou vyžadovat změnu ani po přijetí finálního standardu 802.11n (pravděpodobně na podzim roku 2008).

Wi-Fi Alliance minulý rok prohlásila, že připravuje projekt na testování interoperability vybavení postaveném na verzi 2.0 návrhu 802.11n. To nyní upřesnila s tím, že jej uvede do provozu pravděpodobně do června letošního roku. Organizace bude certifikovat WLAN produkty jakožto vyhovující návrhu 802.11n 2.0.. To je zásadní obrat, neboť doposud schvalovala pouze produkty splňující finální standardy IEEE, nikoli jejich návrhy.

Základem připravovaného standardu je technologie MIMO (multiple-input multiple-output). Ta prvotní tok dat rozdělí na více toků a následně je odesílá přes dvě či více antén. Toky jsou pak přijaty jinými anténami a převedeny zpět na tok prvotní. Bezdrátová komunikace s MIMO využívá fenoménu vícecestné propagace(multipath) k zvýšení propustnosti a dosahu nebo k snížení počtu přenosových bitových chyb. Obecně pak lze říci, že s přibývajícím počtem antén poroste i přenosová rychlost. Ta se již tak u zařízení postavených na návrhu standardu 802.11n 1.0, která jsou v současnosti na trhu pohybuje na solidních 140-160 Mb/s.


Komentáře