Intel čeká další antimonopolní řízení

Americká federální komise pro obchod se podle dostupných informací chystá na základě probíhajících šetření otevřít antimonopolní řízení proti Intelu, který dominuje na trhu s mikroprocesory pro stolní PC, notebooky i netbooky.


Informoval o tom americký Computerworld s odvoláním na agenturu Reuters tím, že tři ze čtyř antimonopolních regulátorů v komisi jsou pro zahájení řízení. Konkrétní důvody však nebyly zveřejněny. Tato událost následuje po květnovém rozhodnutí udělení masivní pokuty 1,06 miliardy eur (v přepočtu 1,44 miliardy dolarů v té době) Intelu Evropskou komisí pro porušení pravidel na trhu s mikroprocesory pro PC. Podle Evropské komise Intel finančně zvýhodňoval výrobce počítačů aby používali jeho procesory místo konkurenčních čipů (hlavně od AMD). Největší výrobce mikroprocesorů, který momentálně ovládá asi 80 % tohoto trhu, se však proti rozhodnutí odvolal, neboť podle něj není udělení pokuty oprávněné.

Zástupci Intelu nyní informovali, že budou s americkou federální komisí pro obchod nadále spolupracovat na vyšetřování, které začalo již v roce 2008, ale v současnosti si prý nejsou vědomi žádného posunu v této oblasti a ani jim nebylo sděleno žádné rozhodnutí ohledně otevření nového antimonopolního sporu.

Americké úřady začaly Intel vyšetřovat v loňském roce jen den po té, co tato společnost dostala pokutu 25 milionů dolarů od korejské komise pro férový obchod pro zneužívání dominantní pozice na trhu s procesory pro PC. Intel totiž podobně jako v EU finančně zvýhodňoval jihokorejské výrobce PC a podle rozhodnutí tamější komise tak neférově poškodil konkurenční společnost AMD. Nicméně pokuta 25 milionů dolarů je v tomto světle poměrně zanedbatelnou sumou. Také v roce 2005 pro změnu japonská komise pro férový obchod doporučila Intelu ukončit praktiky nabízení finančních benefitů výrobcům počítačů výměnou za to, že nebudou používat ve svých PC procesory od konkurenčních výrobců.

Konkrétní vyjádření americké komise, zda bylo uvedené řízení zahájeno či nikoliv se zatím nepodařilo získat, nicméně pokud k oficiálnímu otevření antimonopolního sporu dojde, budeme vás informovat o dalších detailech.Komentáře