Intel čelí další žalobě, tentokrát od jednoho ze svých akcionářů

Společnost Intel se v posledních měsících potýká s řadou právních obtíží. I když se jí podařilo urovnat spory s konkurenčním AMD, paradoxně tím vyvolala další žalobu od jednoho z vlastních akcionářů.


Charles A. Gilman, akcionář Intelu, je frustrovaný z toho, že Intel zaplatil již kolem 2,7 miliardy dolarů kvůli problémům s monopolním chováním na trhu a žaluje proto vedení firmy, včetně prezidenta a CEO Intelu Paula Otelliniho.

Tato žaloba byla podána ve stejném týdnu, kdy došlo k uzavření dohody mezi AMD a Intelem o ukončení dalších sporů a její součástí bylo zaplacení částky 1,25 milardy dolarů společnosti AMD v podobě jakéhosi „odškodného“. Více viz článek AMD s Intelem se finančně vyrovnají pro ukončení vzájemných sporů. V květnu pak byla Evropskou komisí vyměřena pokuta za neférové chování na trhu ve výši 1,06 miliardy eur, což v té době odpovídalo zhruba 1,44 miliardě dolarů. Dohromady jde zhruba o 2,7 miliardy, přičemž Intel čeká ještě další soud kvůli žalobě, která na něj byla podána v tomto měsíci ve státě New Your.

Gilman, který se označuje za dlouhodobého akcionáře, je přesvědčený, že společnost a její akcionáři by neměli trpět kvůli údajným chybám vedení a obviňuje nejen Paula Otelliniho, ale a také bývalého CEO a předsedu správní rady Craiga R. Barretta a dále i ředitele Jamese Plummera a Susan Deckerovou. Mezi bývalé ředitele Intelu, kteří jsou v žalobě zmiňováni, patří Carol Bartzová, D. James Guzy Sr., David Pottruck, Jane Shawová, David Yoffie, Charlene Barshefskyová, John Donahoe a Frank Yeary.

Ezra Gottheil, analytik společnosti Technology Business Research, říká, že tato žaloba jej příliš nepřekvapuje, protože skoro vždy se v takových případech někdo s podobnou snahou najde, nicméně dodává, že zatím nikdy neslyšel o tom, že by lidé ve vedení nějaké společnosti byli přinuceni zaplatit pokuty za firmu, kterou řídí. Intel slovy svého mluvčího Chucka Mulloye na žalobu zareagoval tím, že proti ní hodlá bojovat a nesouhlasí s tímto obviněním. Právníci Charlese Gilmana se k případu odmítli blíže vyjádřit.Komentáře