Intel se odklání od segmentu PC, propustí 12 tisíc zaměstnanců

Společnost radikálně mění svou obchodní strategii. Ustupuje z dlouhodobě klesajícího trhu s osobními počítači a místo toho se pouští do atraktivních sektorů internetu věcí a samozřejmě serverů.

Intel se odklání od segmentu PC, propustí 12 tisíc zaměstnanců


Intel propouští celosvětově, a jeho restrukturalizační snahy budou stát místo 12 000 lidí – to je 11 procent jeho celkového počtu zaměstnanců. Kromě toho se firma pustila do slučování jednotlivých světových poboček. Doufá, že pomocí obou kroků ušetří kolem 750 milionů dolarů, tedy necelých 18 miliard korun.

Naopak v oblasti výbavy datacenter Intel očekává nárůst příjmů; právě tato sekce je již nyní zodpovědná za velkou část zisků firmy a předpokládá se, že částečně zalepí klesající příjmy z trhu s osobními počítači.

Jedním z pohonných motorů Intelu bude nové programovatelné hradlové pole (FPGA), technologie, kterou společnost získala díky své nedávné akvizici firmy Altera za 16,7 miliard dolarů, prohlásil výkonný ředitel Intelu Brian Krzanich.

Dlouhodobé snižování prodejů počítačů ublížilo Intelu především v oblasti prodeje procesorů, které tak nemají dostatečný odbyt. Intelu se příliš nedaří ani u mobilních zařízení. I přes znatelnou snahu a agresivní kampaň se firemní čipy Atom nachází jen v několika málo chytrých mobilech; U tabletů si sice firma vede lépe, ale prodeje těchto zařízení klesají podobně, jako je tomu u osobních počítačů.

Servery jsou tedy jednoznačně nejvýdělečnější částí Intelu, i ta se však nachází pod silným konkurenčním tlakem. Ve spolupráci s firmou Rackspace se totiž do výroby serverů pustí IT gigant Google, dosud jeden z největších zájemců o nákupy serverů.  Nyní se však se svým vlastním serverem, založeným na technologii IBM Power 9 a údajně také ARM čipem pro servery od Qualcommu, může směle postavit prozatimní tržní dominanci Intelu.

Zřejmě i proto se Intel pouští do dosud neprobádaných vod internetu věcí. Firma již utratila miliony dolarů např. za produkci americké TV show „America’s Greatest Makers,“ (Největší američtí výrobci), která částečně slouží jako jeho reklama.

Kromě toho Intel v nedávné době nakoupil či vyvinul technologie jako je Optane úložiště, což jsou nevolatilní paměti, či SSD. Ty by teoreticky mohly „nakopnout“ prodeje osobních počítačů.

Výkonný ředitel Krzanich z důvodu změny priorit firmy obměnil i vrchní management. Nově druhý muž Intelu, Venkata Renduchintala, povede mimo jiné též sekci internetu věcí. Kromě Kirka Skaugena, bývalého vedoucího muže PC sekce a Douga Davise, původně ve vedení internetu věcí, před nedávnem odešel také Aicha Evans, lídr mobilní divize.

Propouštění zaměstnanců Intel oznámil ve stejný den, kdy zveřejnil své hospodářské výsledky za první kvartál roku. Oznámil zisk dvou miliard dolarů, což je 3% nárůst oproti stejnému čtvrtletí z minulého roku. Příjmy se zvedly o 7 procent.

Obrat skupiny Client Computing, která se zaměřuje na prodej procesorů, vzrostl o dva procentní body na 7,5 miliard dolarů. Skupina Data Center, jež naopak souvisí se serverovými čipy a vybavením datacenter obrat také zvýšila, dokonce o 9 % na 4 miliardy dolarů.

Ve druhém kvartálu si Intel bude muset naúčtovat ztrátu 1,2 miliardy dolarů, jež souvisí s restrukturalizací. Podle každoroční statistiky IT Performance, kterou zpracovává sám Intel, měla společnost na konci minulého roku 104 800 zaměstnanců v 72 zemích.

Bouře v Intelu však ještě zřejmě nejsou u konce. Spolu s propouštěním zaměstnanců firma oznámila přesun dosavadního finančního ředitele k obchodu, výrobě a provozu. Svou novou pozici převezme ve chvíli, kdy za něj bude nalezena náhrada.

Úvodní foto: Intel


Komentáře