Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Společnosti Intel oznámila výrazné snížení cen některých svých procesorů až o 50 %. Tím dostává do velmi nepříjemné pozice společnost AMD, která dosud těžila na trhu z výhody nižších cen svých čipů.Společnosti Intel oznámila výrazné snížení cen některých svých procesorů až o 50 %. Tím dostává do velmi nepříjemné pozice společnost AMD, která dosud těžila na trhu z výhody nižších cen svých čipů.

Patrick Ward, mluvčí Intelu, říká, že pokles cen se týká starších čipů, vyrobených 65nm technologií a Intel se nyní hodlá soustředit hlavně na nové 45nm Penryny. Jedná se o logický tah, vyprodat starší modely, aby tím na trhu vzniklo více místa pro nové.

Podle Warda Intel již odstupuje od 65nm technologie a „omlazuje své výrobní linky“. S tím souvisí i to, že v druhé polovině roku 2008 Intel otevře další dvě v Izraeli a Novém Mexiku na výrobu 45nm procesorů a doplní tím produkci stávajících továren v Oregonu a Arizoně.

Podle nového ceníku Intelu padá cena procesoru Core 2 Quad Q6700 z 530 dolarů na 266, stejně je na tom i Xeon X3230, Core 2 Duo E6850 spadl z 266 dolarů na 183, Celeron 430 klesá o 23 % na 34 dolarů a Xeon 3085 z 266 na 188 dolarů. Ceny platí pro odběry v tisícovém množství. Zlevní ale také dvoujádrová Pentia X2xxx a i další Celerony.

Dan Olds, analytik Gabriel Consulting Group říká, že strategie snižování cen starších modelů není u Intelu nic neobvyklého, ale je překvapením, že společnost snížila ceny tak razantně a u tolika modelů současně. Díky tomu se ještě zvýší tlak na AMD a Intel bude na trhu dominovat ve všech segmentech a bude velmi obtížné mu konkurovat, dodává Olds.
Nenechte si ujít:
Zachrání 45nm procesory AMD?

Galéra – nejvýkonnější superpočítač střední a východní Evropy

AMD představilo své první 45nm procesory

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel představil ultralevné netbooky a Centrino 2

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Intel připravuje čtyřjádra QX9300 pro notebooky

AMD v minulém týdnu prohlásilo, že její 45nm čipy by se ve větším měřítku měly dostat na trh až ve čtvrtém kvartálu letošního roku. Díky tomu bude mít AMD zhruba roční zpoždění za Intelem, který 45nm Penryny začal dodávat už v loňském listopadu.


Komentáře