Intelu i AMD se daří, jak jejich cenová válka zpomaluje

Jak společnost Intel, tak i AMD získávají pevnější půdu pod nohama s tím, jak cenová válka mezi jejich produkty zpomaluje.Jak společnost Intel, tak i AMD získávají pevnější půdu pod nohama s tím, jak cenová válka mezi jejich produkty zpomaluje.

V tomto týdnu společnost iSupply ohlásila, že prodejní ceny procesorů Intelu i AMD se mezi posledním čtvrtletím 2007 a prvním kvartálem 2008 stabilizovaly, což signalizuje, že cenový tlak polevuje a s tím slábne i dlouhotrvající cenová válka mezi těmito dvěma rivaly.

iSupply dále poznamenává, že obě společnosti během prvního čtvrtletí 2008 sice udělaly několik chyb, ale současně doznaly řady zisků, které by drobná uklouznutí měly vyrovnat a co do počtu prodaných kusů procesorů je posunují dopředu a měly by se pozitivně promítnout i do jejich finančních výsledků.

Vítězem v prvním čtvrtletí je podle Mathewa Wilkinse, analytika iSupply Intel, i když portfolio mikroprocesorů od AMD se během loňského roku stalo značně silnější, hlavně v oblasti desktopů. Zákazníci reagují na nové produkty, kterými jsou čtyřjádrové Phenomy, stejně tak jako jejich tříjádrové verze, které zaplňují existující mezeru na trhu.

Nicméně situace ohledně chyby v revizích B2 čipů postavených na architektuře K10 zbrzdila AMD v expanzi a vyvolala u některých uživatelů nedůvěru. Ovšem nyní je chyba již opravena a novou výzvou pro AMD je co nejdřívější uvedení procesorů vyrobených 45nm procesem.

Podle průzkumu iSuppy patří 79,7 % obratu na globálním trhu s mikroprocesory za první čtvrtletí letošního roku Intelu, který si tak oproti poslednímu čtvrtletí roku 2007 polepšil o dalších 1,2 %. Avšak meziročně jde o mírný pokles o 0,7 %. AMD si oproti poslednímu čtvrtletí roku 2007 sice pohoršilo, kdy došlo k poklesu jeho podílu na obratech na celosvětovém trhu s mikroprocesory ze 14,1 % na 13 %, nicméně meziročně se naopak jedná o nárůst o 2,2 %.
Nenechte si ujít:
AMD: konkurenční boj s Intelem o X86 platformu přituhuje

AMD: Experti radí co dělat, aby firma přežila

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD uvádí tři nové čtyřjádrové Phenomy X4

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Více informací o důvodu končící cenové války mezi Intelem a AMD lze najít v článku Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře