iPhone od Applu údajně porušuje patenty Nokie

Společnost Nokia informovala, že podala k federálnímu soudu žalobu na Apple, ve které si stěžuje na to, že iPhone využívá deseti patentů, jež jsou vlastněny finským výrobcem mobilních telefonů.


Patenty byly využívány zařízením iPhone už od doby jeho uvedení v roce 2007, tvrdí Nokia a má jít o několik technologií v oblasti GSM, UMTS (3G WCDMA) sítí a bezdrátových LAN standardů. Podle zprávy společnosti Nokia jde konkrétně o patenty bezdrátového přenosu dat, kódování a dekódování řeči, bezpečnosti a šifrování.

Společnost Nokia, s velkým náskokem největší světový výrobce mobilních telefonů, tvrdí, že za posledních dvacet let investovala téměř 40 miliard eur do výzkumu a vývoje, aby získala tyto patenty. Zhruba 40 společností včetně prakticky všech velkých výrobců mobilních telefonů má licencovány tyto patenty, dodává Nokia, jen firma Apple nehraje poctivou hru.

"Základní podstata v mobilním průmyslu je to, že pokud některá společnost přispívá v technologickém vývoji, aby ustanovila standardy, tak získává vlastnictví, za které ostatní musí platit," říká Ilkka Rahnasto, vice prezident společnosti Nokia v oblasti právního a duševního vlastnictví, ve zprávě z tohoto týdne.

"Od společnosti Apple se očekává dodržení tohoto principu. Pokud odmítá souhlasit s podmínkami duševního vlastnictví firmy Nokia, tak se snaží využívat zdarma vynálezy společnosti Nokia."

Společnost Apple se k tomuto problému nevyjádřila.

Žaloba společnosti Nokia, která byla podána v úterý u krajského soudu v americkém Delawaru, zatím nebyla umístěna do soudní elektronické databáze PACER.

Není tomu poprvé, co je společnost Apple žalována za využívání cizích patentů ve smartphonu iPhone. V listopadu 2008 například firma EMG technologies tvrdila, že iPhone využívá patent pro navigaci na internetu na mobilním telefonu. V dubnu tchajwanská společnost Elan Microelectronics nařkla Apple, že používá dva patenty v oblasti technologie multitouch.

Společnost Nokia odmítla prozradit bližší informace o žalobě.Komentáře