IT pomáhá pěstovat kvalitnější marihuanu

Konopný průmysl ve Spojených státech roste rychlým tempem. Nezpochybnitelným důkazem úspěchu je nově oznámené zapojení Microsoftu do celého procesu. Přestože se gigant bude držet spíše v pozadí – soustředit se bude primárně na poskytování Azure cloudových služeb – je i tak jeho účast považována za významný úspěch znovuzrozeného legálního trhu s marihuanou.

IT pomáhá pěstovat kvalitnější marihuanu


„To, že přijdou a řeknou ‘jsme ochotni mít naše jméno ve stejně větě jako slovo konopí‘ dává našemu odvětví punc legitimity,“ tvrdí Kyle Sherman, spoluzakladatel a generální ředitel softwarové vývojářské firmy Flowhub.

Právě společenské stigma je největším zádrhelem v očích těch, kteří se pokouší vést legální podnikání s marihuanou; z velké části díky tomu, že v očích americké vlády je pěstování a prodej marihuany stále ilegální. Ve 25 státech sice již prošel zákon, který povoluje omezené množství lékařského nebo osobního využití konopí, banky však stále často odmítají zakládat účty podnikatelům v tomto sektoru kvůli federálním zákonům.

Z ekonomického hlediska pochyby nejsou – prodej legálního konopí přinesl do státní kasy 5,4 miliardy amerických dolarů v roce 2015, letos se očekává už 6,7 miliard. K roku 2020 se pak předpokládá neuvěřitelných 21,8 miliard dolarů.

Startupy se nyní pouští do realizace této předpovědi, a informační technologie hrají prim.

Z historického hlediska se technologie do procesu pěstování konopí s obsahem THC nad 0,3 %, tedy marihuany, příliš nezapojily – primárně z obavy o spáchání trestného činu.

„Šlo o aktivní vyvarování se účastí,“ říká Mike Bologna, zakladatel a generální ředitel firmy Green Lion Partners. Ta se zabývá obchodními strategiemi specificky v oblasti regulovaného pěstování marihuany.

Bologna předpokládá, že technologický růst eventuálně překoná růst odvětví samotného a v poslední době prý zachytil několik známek toho, že tomu tak opravdu bude.

 

Jak to funguje?

Nejen, že technologie přispěje k samotnému pěstování a zabezpečení konopí, ale dokonce nasadí i roboty (vtipně nazvané „potboti“) a specializované API, které mají zajistit transparentní a pohodlný prodej marihuany, který nebude odporovat současným americkým regulacím.

Flowhub například nabízí platformu pro pěstitele a prodejce, která se zaměřuje specificky na dodržování právní stránky věci. Založen v roce 2015, tento Denverský startup nabízí mobilní zařízení pro snímání RFID identifikátorů, umístěných na rostlinkách. K tomu přidává pokladní systém pro lékárny a cloudovou SaaS platformu, dostupnou skrze webové prostředí nebo přímo přes iOS. Momentálně systém slouží zákazníkům v Coloradu, Aljašce a Oregonu.

Konečným cílem je mít přehled o každé rostlince, produktu a člověku s nimi spojenými a podnikat tak co možná nejvíce v souladu se zákonem.

Pokladní systém Flowhubu se automaticky nahlašuje státním systémům pro kontrolu dodržování právních předpisů pomocí API a nahrazuje tak zdlouhavý manuální proces. Firma tyto vlastní API uvolnila i pro jiné podnikatele, čímž jim dala možnost vytvořit si vlastní, odvozené aplikace.

„Naším cílem je zodpovědně legalizovat pěstování a prodej marihuany v Severní Americe a, postupem času, i na celém světě skrze využití moderních technologií,“ popisuje Sherman. „Je nutné, aby regulační orgány poznaly, že je lepší marihuanu držet mimo černý trh tím, že bude vysledovatelná. Chceme ukázat světu, že je možné toto provést s patřičnou zodpovědností.“

Jeden z prodejců, La Conte’s Clone Bar and Dispensary, ušetřil díky technologiím Flowhubu stovky hodin času a snadno dodržuje veškerá nařízení státu Colorado.

„Před Flowhubem jsme museli ručně nahrávat data státu každou noc,“ vysvětluje Zach Howell, distribuční manažer obchodu. „To znamenalo snímat naše tabulky a ořezat je a vložit do státního systému. Bylo to hodně práce.“

Dnes se všechna prodejní data automaticky nahrávají do státní databáze v jednom jediném kroku. Systém také obchodu dává okamžitý přehled o stavu zásob v reálném čase.

Po vstupu do této specializované „lékárny“ si uživatelé nechají nasnímat svůj identifikační průkaz pro zjištění jejich data narození a bydliště. Tento proces je automaticky přidá do databáze obchodu, takže nevznikají žádné spory o tom, co si zákazník koupit může, a co ne.

V Coloradu si totiž občan, sídlící v jiném státě, nesmí koupit více než unci marihuany (asi 28,35 gramů). Zaměstnanci dříve museli ručně počítat kombinaci produktů, které jim smějí prodat, aniž by porušili zákon – dnes to za ně udělá Flowhub.

„Pokud máte průkaz z jiného státu, transakce se sama zablokuje, když si naberete zboží nad limit jedné unce,“ říká Howell. „V systému jsou vlastně integrované regulace, které zákazníky nutí hrát podle pravidel.“Úvodní foto: Fotolia © Sherry Young


Komentáře