Konec papírových peněz v Česku?

Platby prostřednictvím hodinek, přívěsků na klíče nebo třeba mobilního telefonu umožňuje technologie MasterCard PayPass, která se již v tomto roce objeví i v tuzemských obchodech. PayPass nabízí placení bez fyzického kontaktu platidla s čtečkou, a to za dobu kratší než 5 sekund.Platby prostřednictvím hodinek, přívěsků na klíče nebo třeba mobilního telefonu umožňuje technologie MasterCard PayPass, která se již v tomto roce objeví i v tuzemských obchodech. PayPass nabízí placení bez fyzického kontaktu platidla s čtečkou, a to za dobu kratší než 5 sekund.

Řešení je vhodné především pro menší platby - do 500 Kč, při nichž není vyžadován PIN ani podpis. Uplatnění tak může najít i v prostředích, kde dosud kralovaly hotové peníze - v prodejních automatech, v trafikách, ve veřejné dopravě apod.

Přínosy a bezpečnost
MasterCard za největší výhody pro zákazníka považuje rychlost a pohodlnost transakcí. Z důvodu bezpečnosti by výše jedné platby měla být omezena částkou 500 Kč (při vyšší je třeba použít PIN nebo se podepsat), omezen by měl být také objem plateb v daném časovém období - dle dohody klienta s bankou.

Obchodníkům pak podle představitelů MasterCard přináší PayPass zvýšení průměrné platby, častější nákupy a omezení operací s hotovostí - i s nimi souvisejících chyb. Příslušnou čtečku lze připojit k současným terminálům, komunikace je možná i s konkurenčními systémy bezkontaktních plateb. Do budoucna lze u PayPass očekávat přidání dalších aplikací, například identifikaci nebo věrnostní systémy.

Kdy a jak
PayPass se zřejmě postupně stane běžnou součástí karet MasterCard nebo Maestro, ve světě je však již tato technologie používána i v jiných "platidlech" - v Turecku například v hodinkách, ve Francii jsou testovány mobilní telefony s její podporou.

Řešení je kromě zmíněných zemí používáno například ve Velké Británii, ve Španělsku, ve Švýcarsku, v Itálii, v Thajsku, v Austrálii nebo v Polsku. Ke konci loňského roku bylo vydáno po celém světě více než 20 milionů nosičů s podporou technologie MasterCard PayPass, přičemž platby jejím prostřednictvím akceptovalo 80 tisíc obchodníků ve 20 zemích světa.

První transakce prostřednictvím MasterCard PayPass v Evropě byla realizována loni v březnu, v České republice by měla být provedena během prvního čtvrtletí tohoto roku. O řešení prý zatím projevily zájem především poskytovatelé veřejné dopravy, města a řetězce rychlého občerstvení. Dohodu o implementaci této technologie v ČR uzavřely společnosti MasterCard a Global Payments Europe právě dnes (30. 1. 2008).


Komentáře