Koupí Apple společnost ARM?

V uplynulých dnech se objevily spekulace o možném převzetí společnosti ARM, která navrhuje počítačové čipy, firmou Apple. Jedná se o skutečnou možnost nebo jen o nereálnou vizi?


Podle všeho se zdá, že Apple ARM (zatím) nezíská, alespoň to tvrdí CEO společnosti ARM. Spekulace o převzetí se objevily v uplynulém týdnu po zveřejnění velmi příznivých hospodářských výsledků společnosti Apple. Ta je totiž největším zákazníkem ARMu a po uvedení iPadu by mohla chtít mít lepší kontrolu nad klíčovými komponentami, které využívá. Podle analytiků je cena společnosti ARM v současnosti asi 5,2 miliardy liber.

CEO společnosti ARM, Warren East, ovšem v interview pro časopis Guardian zcela popřel tyto plány, které ovšem měly příznivý vliv na cenu akcií jeho firmy, jež v očekávání akvizice v uplynulém týdnu výrazně posilovaly. I když je z toho East potěšen, je přesvědčený, že optimální pozice ARMu je v tom, že může nabízet technologie dalším firmám a odprodej není podle něj na pořadu dne. Na jádrech ARM staví svoje čipy takové firmy, jako Freescale, Quallcom, nVidia, Texas Instruments a další. Čipy ARM měly díky svojí nízké spotřebě vždy poměrně silnou pozici v chytrých telefonech, ale dnes se o nich hovoří také jako o významné konkurenci pro Atomy od Intelu v tabletech a netboocích. ARM chystá i čtyřjádrové čipy, využítí nejmodernějších výrobních technologií a nedávno byly uvedeny i relativně výkonné grafické čipy designované přímo pro spolupráci s procesory ARM. Více viz článek Speciální grafické čipy Mali pro procesory ARM přicházejí.

Procesory ARM lze také nají v mnoha navigačních přístrojích, fotoaparátech, přenosných herních konzolích a dalších přístrojích a je otázkou, jak by tuto situaci ovlivnila tak velká změna, jako právě převzetí Applem.Komentáře