Kulatý stůl: Připravte se na boom softwarově definovaných technologií

Computerworld uspořádal svůj další kulatý stůl, jenž byl tentoktát zaměřený na provozovatele a dodavatele softwarově definovaných technologií, konktrétně sítí a úložišť. Stručný výtah z diskuse si můžete přečíst, nebo můžete zhlédnout celý záznam na videu.

Kulatý stůl: Připravte se na boom softwarově definovaných technologií


CW: Mohou firmy využít při přechodu na softwarově definovaná řešení svá existující síťová a úložná zařízení, nebo si musejí koupit vše nové?

Michal Zlesák: U sítí samozřejmě záleží na stáří takových zařízení. Dají se využít i poměrně staré systémy, třeba pět či sedm let staré, i když tam mohou být některá omezení, co se týče například viditelnosti či schopnosti nastavovat QoS. Nelze to ale generalizovat, zaleží na míře integrace. Trendem je ale mít univerzální hardware, do kterého se bude nahrávat software podle potřebné funkcionality.

Martin Zikmund:  V případě SDS starší HW využít lze, ale projekty většinou vznikají tak, že se kromě existujícího úložného systému se vytvoří nový softwarově definovaný a ty starší systémy většinou dobíhají bokem do konce jejich životnosti. Proprietární HW většinou předělat na softwarově definovaný nelze a vy z něj zpravidla můžete využít jen ty disky.

CW: Existují i nějaké nevýhody softwarově definovaných řešení?

Martin Zikmund:  Největší nevýhody spočívají v tom, že občas podniky nedokážou přesně definovat svoje požadavky. Nejsou schopné říci, co by přesně chtěly a jak by to mělo vypadat – a pak je velmi těžké ten projekt nějak uchopit a výsledkem pak může být špatná instalace, kdy dojde k nesouladu mezi představou a realitou. 

Michal Zlesák: Jako riziko vidím v připravenosti lidí podporovat změny přicházející se SDN, protože dochází k obrovské změně v pojetí sítě, už žádná příkazová řádka, ale správní aplikace, lidé z byznysu by si měli sami naklikat své požadavky a služby se jim automaticky zpřístupní – a IT oddělení by měla být pouze takovým helpdeskem. Pro lidi z IT, kteří jsou tady desítky let, to představuje zásadní změnu přístupu, což není vůbec jednoduché. Pokud tedy firma nemá zajištěné odpovídající pracovníky, mohou nastat potíže. Z hlediska technologií by ale díky pokroku ve standardizacích problém nastat neměl.

CW: Kdo je vlastně nákupčím softwarově definovaných řešení – je to byznys, anebo stále převládají jako partneři IT oddělení?

Michal Zlesák: Nedávno jsem četl analýzu, kdy byznys za investicemi stojí už ve více než 40 % případů, a tomu odpovídají i naše zkušenosti. Lidé z byznysu si exaktně řeknou, co vlastně chtějí. Oni vám samozřejmě nesdělí žádné technické detaily, od toho tam to IT oddělení stále je. Je obvyklé, že SDN chce byznys, nikoliv IT oddělení.

Martin Zikmund: Máme podobnou zkušenost, jen bych dodal, že se k lidem z byznysu stále dostáváme přes IT lidi a s nimi také pak řešíme finální implementaci.

CW: Je lepší pro softwarově definované technologie využívat open source, anebo proprietární technologie?

Martin Zikmund: Krásným příkladem může být jeden z našich velkých zákazníků, který se rozhodl jít cestou open source řešení u SDS. To jim umožnilo zkomoditizovat hardware – oni neřešili, jaký HW využívají, protože nad tím měli oddělenou softwarovou vrstvu, takže jim stačil běžný server s disky. Když pak zjistili, že potřebují více podpory, přešli snadno a se všemi daty ze svého projektu na naše řešení a navíc se neuvázali k žádnému dodavateli. V případě potřeby další změny tak budou schopni to bez problému udělat. U proprietárních technologií by taková cesta nebyla možná.

Michal Zlesák:  Dříve platilo, že když si koupíte vše od jednoho výrobce, má to své výhody. To už dnes neplatí a navíc – jeden výrobce není schopen nabídnout všechny typy produktů, které potřebujete. A z toho plyne tlak na otevřenost. Krátkodobě sice může proprietární řešení vyřešit problém rychleji než otevřené systémy (což je zpravidla kombinace komerčního a otevřeného řešení), ale z dlouhodobého hlediska to není vhodná cesta. Vysoké investiční i provozní náklady na proprietární systémy, které se navíc ještě intenzivněji uzavírají do sebe, nutí firmy přecházet na ty otevřené, i když samozřejmě existuje určitá skupina podniků, jež i nadále raději vsadí na ty proprietární.

CW: Chtěli byste něco na závěr vzkázat čtenářům?

Martin Zikmund: Chtěl bych poukázat na změny, které se v současnosti okolo IT dějí, aby začaly firmy myslet více dopředu a zvažovat řešení s ohledem na budoucnost – u otevřených řešení máte volbu ve svých rukou a můžete volně kombinovat i propojovat. A díky tomu, že budete mít oddělenou softwarovou vrstvu, jste schopní se rychle adaptovat a použít nové věci, takže můžete rychleji a snadněji inovovat, než když máte proprietární řešení.

Michal Zlesák: Podle mě je důležité zdůraznit, aby ti, kdo se podílejí na rozvoji IT, více naslouchali byznysu a jejich potřebám a aby se vytvářela otevřená architektura, která bude sloužit řadu dalších let. Každý rok vznikají nové a nové trendy a je důležité, aby na to byla infrastruktura připravená. Díky takové koncepci pak budou spokojení jak lidé z byznysu, protože mají to, co chtějí, i lidé z IT, jelikož díky automatizovaným akcím budou mít více času na modernizaci namísto toho, že by jej trávili provozními záležitostmiÚvodní foto: IDG CZ


Komentáře