Létající pizza a rande s avatarem. Předpověď pro rok 2036

Píše se rok 2036. Sedíte doma na gauči a máte schůzku s partnerkou skrze svůj internetový avatar. V tom zazvoní zvonek, a před domem se vznáší dron, který k Vám přilétl s pizzou. Zaplatili jste předem přes internet, jiné formy placení již stejně neexistují.

Létající pizza a rande s avatarem. Předpověď pro rok 2036


I tak si někteří představují budoucnost. Dle názoru více než 2 000 Američanů, jejichž názor zkoumala Imperial College v Londýně, bude také více robotů než lidí.

Z uveřejněné studie, která započla týden technologie v hlavním městě Velké Británie, vyplývá, že jeden ze čtyř dospělých amerických občanů věří, že v roce 2036 počet robotů překoná počet lidí. 35 % také předpokladá, že randit lidé budou skrze své avatary, místo sebe samých. 69 % je toho názoru, že digitální měna nahradí bankovky a mince.

Ezra Gottheil, analytik pro Technology Business Research, není přesvědčen o tak rychlém rozvoji informačních technologií.

„No, měl bych problém s těmito předpovědmi. Drony budou čelit omezením, především kvůli intenzitě dopravy. Ale bude spousta robotů, kteří budou vykonávat lidské činnosti. Nepochybuji, že pizza bude doručována – a pravděpodobně i vyráběna – vozidly bez posádky.“

Randění přes internetový avatar však Gottheil považuje za přehnané.

To není vše, američtí občané také dali najevo, že s nástupem nových technologií očekávají změny ve zdravotnictví.

Někteří z nich popsali, že očekávají využití virtuální reality k „návštěvě“ doktora, místo nutnosti fyzické přítomnosti. Také doufají ve zjednodušení transplantace orgánů, které nám prostě vytiskne 3D tiskárna. Jen o něco méně než polovina dotázaných se domnívá, že první naklonovaný člověk již bude „narozen“ kolem roku 2036.

Gottheil si není jistý, zda je společnost na takové změny připravená.

„Myslím, že jsme blízko k tomu být schopni klonovat lidí,“ říká. „Ale je rozdíl mezi tím být schopni, a skutečně to udělat. Jsou tu etické důvody, které nám v tom brání. Etika, a také davy s vidlemi.“

Úvodní foto: Fotolia © bloomua


Komentáře