Microsoft a Evropská komise našly společnou řeč ohledně Internet Exploreru

Táhnoucí se spor mezi evropským regulátorem a americkou korporací je vyřešen. Firma Microsoft i Evropská komise hlásí, že se spolu konečně dohodly.


Návrh, který v červnu Microsoft předložil Komisi jako možné řešení problému s Internet Explorerem a s ním souvisejícím porušováním pravidel hospodářské soutěže (kterého se měla firma dopustit integrací prohlížeče do Windows), už dříve Evropská komise a jeho konkurenti razantně odmítli. Microsoftu neprošla nově uvedená možnost "vypnutí" Internet Exploreru ve Windows 7 ani jeho „odpárání“ ze systému.

Redmondká společnost poté přišla s dalším řešením, byť se mu prvně hodně bránila: v systému Windows 7 uživatelům nabídne možnost výběru webového prohlížeče. Uživatelé si ho  budou moci vybrat ze seznamu, v němž se objevuje Internet Explorer a konkurenční produkty Safari (Apple), Opera (Opera Software), Chrome (Google) a Firefox (Mozilla).

Evropská komise stejně jako Opera Software však k nabídce prohlížečů (tzv. ballot screen) měla své výhrady. Upravená verze teď ale Komisi přesvědčila – Microsoft může bez obav nové Windows 7 v Evropě prodávat.

"Věříme, že tohle je to správné řešení problému." řekla na tiskové konferenci eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. "Myslím, že to, čeho jsme dosáhli, je spolehlivá dohoda. Nemůže už dojít k žádnému nedorozumění, protože toto je konečný výsledek dlouhotrvající diskuse mezi Stevem Ballmerem a mnou," dodala.
Pro Neelie Kroesovou to znamená další zářez na pažbě, po celých pět let, co byla ve své funkci, Microsoft pronásledovala a svým tvrdým přístupem k redmondské korporaci se proslavila. Je to její poslední regulátorský úspěch, za měsíc post eurokomisařky opouští.

Evropská komise včele s Kroesovou došla ve svém posledním šetření Microsoftu k závěru, že firma zneužívá svého monopolního postavení na trhu tím, že do rodiny operačního systému Windows integrovala webový prohlížeč Internet Explorer, čím měla zásadně ztížit pozici konkurenčním výrobcům prohlížečů.

Ten před nějakou dobou nabídl, že ve Windows 7 bude existovat nabídka obsahující konkurenční prohlížeče (maximálně dvanáct různých), ovšem Evropské komisi se nelíbilo, že nabídka ve své podobě stále zvýhodňovala Internet Explorer.

Microsoft nabídku upravil a Komise uvedla, že nyní již je v pořádku. Kroesová řekla, že i přesto se některé konkurenční firmy ozvou s tím, že jim ballot screen nevyhovuje. "Nikdy nemůžete uspokojit 100 % lidí."

V novém návrhu Microsoft prakticky pouze posunul Internet Explorer mezi ostatní prohlížeče. Každý z nich obsahuje krátký popis a odkaz na stažení. Trošku ironicky působí fakt, že na posledním místě v seznamu nejpoužívanějších programů je Opera, jejíž výrobce svou stížností antimonopolní řízení s Microsoftem odstartoval.Komentáře