Microsoft platí za Nokii: propustí 7800 lidí a odepíše 7,6 miliardy dolarů

Microsoft v souvislosti s akvizicí Nokie odepíše 7,6 miliardy dolarů a kromě toho propustí ze své mobilní divize 7800 zaměstnanců.

Microsoft platí za Nokii: propustí 7800 lidí a odepíše 7,6 miliardy dolarů


Podle analytiků včerejší oznámení Microsoftu pouze dokazuje to, že akvizice finské společnosti Nokia, již horlivě prosazoval bývalý šéf amerického gigantu Steve Ballmer, nebyla tak úspěšná, jak se o ní doposud mluvilo.

„Byla to chyba, velká chyba. Microsoft nemá zapotřebí pohybovat se v byznysu s mobilními telefony, který je známý svými nízkými maržemi. Kdo kromě Apple na telefonech dnes vydělává?“ ptal se analytik společnosti J. Gold Associates Jack Gold.

Microsoft oznámil koupi divize Nokie, jež se zabývala vývojem telefonů, v září roku 2013 a transakce byla dokončena v dubnu roku 2014. Podle dokumentů zaslaných americké Securities and Exchange Commission (SEC) Microsoft za Nokii nakonec zaplatil 7,9 miliardy dolarů.

Microsoft musí v souvislosti s akvizicí Nokie odepsat 7,6 miliardy dolarů, jelikož tržní hodnota zakoupených aktiv finské společnosti neodpovídá tomu, za kolik je Microsoft koupil.

Americký gigant tedy musí vyrovnat své účetnictví tak, aby tržní hodnota aktiv odpovídala tomu, co je zaneseno v účetních knihách. I když Microsoft již žádné další peníze nebude muset doplatit, odpisy negativně poznamenají jeho finanční výsledky za tento finanční rok.

Odpis aktiv Nokie je největším v historii Microsoftu. Doposud americká společnost nejvíce odepsala v souvislosti s akvizicí firmy aQuantive, kterou koupila v roce 2007, a to 6,2 miliardy dolarů.

Spolu s odpisy Microsoft oznámil, že propustí 7800 zaměstnanců, z nichž většina pracuje v divizi, jež se zabývá vývojem telefonů. Podle analytiků si tak americký gigant nechá pouze jednoho z pěti zaměstnanců, jež přišli z Nokie. Toto propouštění spolu s náklady na restrukturalizaci bude Microsoft stát dalších 750 - 850 milionů dolarů. Firma již v minulém roce propustila 18 000 pracovníků.

Podle některých analytiků bude Microsoft v budoucnu vydávat méně telefonů, než doposud a pokusí se se svými smartphony jít cestou tabletu Surface, když je bude nabízet jako zajímavou alternativu k tomu, co už je na trhu.

Úvodní foto: © Jon Phillips - IDG


Komentáře