Microsoft přidává na tempu v oblasti služeb na internetu

Microsoft v průběhu května představil detailněji svoji strategii pro podporu rozvoje webových služeb založenou na přístupu nazvaném Software + Service. V souvislosti s tím bylo ohlášeno několik novinek: uvolnění beta verze technologie Silverlight, usnadnění přístupu vývojářů k platformě Windows Live, uvedení vylepšené a lokalizované služby Windows Live Hotmail a oznámení alfa verze produktu Popfly.Microsoft v průběhu května představil detailněji svoji strategii pro podporu rozvoje webových služeb založenou na přístupu nazvaném Software + Service. V souvislosti s tím bylo ohlášeno několik novinek: uvolnění beta verze technologie Silverlight, usnadnění přístupu vývojářů k platformě Windows Live, uvedení vylepšené a lokalizované služby Windows Live Hotmail a oznámení alfa verze produktu Popfly.

Windows Live je sada webových služeb a softwarových aplikací. Umožňuje vyhledávat informace i být v kontaktu s ostatními. Po Windows Live Home (personalizovaná domovská stránka), Windows Live Search (internetové vyhledávání), Windows Live Messenger (nástroj pro okamžitou komunikaci), Windows Live Spaces (prostory pro sdílení informací, videí i fotografií) byl do češtiny lokalizován i Windows Live Hotmail, jako upgrade e-mailové služby MSN Hotmail. Hlavní změny se týkají uživatelského rozhraní, bezpečnosti, vyšší integrace s ostatními Windows Live službami a mobilního přístupu. Připravená je rovněž integrace s Microsoft Office Outlook.

Microsoft zároveň zveřejnil jednodušší podmínky a možnosti pro vývojáře, kteří chtějí služby Windows Live využívat nebo pro ně programovat doplňky. Vedle servisní infrastruktury získávají přístup k API, a to díky podmínkám se zahrnutím víceleté podpory, škálovatelnosti a komerčního využití platformy. Mezi nová programátorská rozhraní patří např. rozhraní pro Windows Live Spaces a Windows Live Messenger.

Technologie Microsoft Silverlight je platforma určená pro tvorbu dynamického on-line obsahu a interaktivní práci s ním. Kombinuje text, vektorovou i bitmapovou grafiku, animace a video. Pomocí komponenty o velikosti kolem 2MB umožní interaktivní ovládání aplikací a přehrávání mutimédií ve většině současných webových prohlížečů (Internet Explorer, Firefox, Safari..) postavených na platformách Windows a Mac OS X. Výhodou je také podpora HD VC-1 video-streamingu. Software využívající platformu Silverlight lze psát pomocí nástrojů pro design - Microsoft Expression Studio, nebo vývoj  - Microsoft Visual Studio. Dále lze využít také jakéhokoliv jiného prostředí podporujícího AJAX, Python, Ruby a další jazyky .NET. Více informací najdete na stránkách Silverlight ZDE.

Projekt Popfly umožňuje vytvářet a sdílet webové stránky (s ostatními členy komunity) a pomocí hotových komponent tvořit webové aplikace. Součástí je nástroj Popfly Creator, jenž umožňuje vizuálně tvořit webové stránky. Pomocí mixování různých existujících webových aplikací a webových služeb lze vytvářet webové prezentace bez nutnosti psát kód a bez hlubších technických znalostí v oblasti tvorby webu. Více informací najdete ZDE.


Komentáře