Microsoft slibuje bezplatný antivirus

Zastavit v polovině příštího roku, po dvou letech snahy o prosazení, retailový prodej svého spotřebitelského antivirového systému Windows Live OneCare a místo něj uživatelům Windows koncem příštího roku nabídnout podobně koncipovaný, ale bezplatný nástroj s kódovým označením Morro – tak by se dalo shrnout nejnovější prohlášení firmy Microsoft k problematice vlastních antimalwarových řešení.Zastavit v polovině příštího roku, po dvou letech snahy o prosazení, retailový prodej svého spotřebitelského antivirového systému Windows Live OneCare a místo něj uživatelům Windows koncem příštího roku nabídnout podobně koncipovaný, ale bezplatný nástroj s kódovým označením Morro – tak by se dalo shrnout nejnovější prohlášení firmy Microsoft k problematice vlastních antimalwarových řešení.
„Řešením OneCare jsme chtěli dosáhnout toho, aby byli naši zákazníci lépe chráněni před škodlivým kódem, avšak nepovedlo se nám to v rozsahu, s jakým jsme počítali,“ vysvětluje Amy Barzdukasová, produktová manažerka Microsoftu, důvody, proč byl zmíněný projekt ukončen, a dodává: „Přitom téměř polovina počítačů s Windows ve vyspělých zemích antivirus vůbec nepoužívá.“
Morro slibuje oproti řešení OneCare nižší požadavky na systémové zdroje, ale také menší množství funkcí třeba bez podpory systémové správy či backupu. Bude využívat stejný engine jako korporátní ForeFront, ale nebude přímo začleněn do operačního systému.
AVG, jeden z dodavatelů komerčních antivirových programů, je přesvědčen, že jde o zajímavý počin. Jeho vedení si myslí, že v PC je místo pro více antivirů. „Dnes existuje tolik typů malwaru, že je žádoucí nasadit v jednom PC více antivirů. Bylo by vhodné, kdyby je výrobci vytvořili jako nenáročné na systémové zdroje, což by dovolovalo simultánní provoz více řešení,“ dodává Roger Thompson, šéf výzkumu ve firmě AVG.


Komentáře