Microsoft: Za poklesem tržeb stojí nezájem o sadu Office a obliba netbooků

Společnost Microsoft za první fiskální čtvrtletí roku 2010 zaznamenala 14% meziroční pokles příjmů. Důvodem je podle některých analytiků silná tržní pozice netbooků a také prudký pokles prodeje kancelářské sady Office.


Analytici očekávají, že trend poklesu příjmů bude pokračovat i po nedávném uvedení finální verze operačního systému Windows 7, který je často označován jako “netbook-friendly“, a také po spuštění volně přístupné online verze kancelářské sady Office.

Právě s velkým poklesem tržeb u kancelářské sady Office se nyní Microsoft musí potýkat nejvíce. Díky velké propagační akci pro studenty, armádní příslušníky, důchodce a další skupiny v minulých letech se Microsoftu sice podařilo výrazně zvýšit prodeje své kancelářské sady Office, nyní se však tento umělý stimul negativně projevuje na jeho tržbách.

Vzhledem k silným prodejům netbooků má pak podle nezávislého analytika Roba Helma kancelářský balík Office tu smůlu, že jej na řadě těchto přístrojů není možné ani spustit.

Jak uvedl generální ředitel Microsoftu pro vztahy s investory Bill Koefoed, netbooky v prvním fiskálním čtvrtletí 2010 tvořili asi 12 % z celkových prodejů systémů Windows. Podle finančního ředitele firmy Chrise Liddella je pak velmi pravděpodobné, že prodeje netbooků i nadále porostou rychleji než zbytek trhu.

Vzhledem k často proklamovaným nedostatkům systému Vista, jako je například velká náročnost na volné místo na pevném disku či na výpočetní výkon, běží v současnosti drtivá většina netbooků na starších Windows XP. Za každou kopii systému Windows XP prodanou počítačovým tvůrcům či podnikům využívajícím licenci OEM však Microsoft údajně vydělá jen asi 15 dolarů. Pro porovnání, u novějších systémů Vista a nyní už i Windows 7 se tato částka pohybuje v rozmezí 50 až 60 dolarů.

Ve výsledku tak prodej operačních systémů Windows prostřednictvím licence OEM meziročně poklesl o 6 %, to i navzdory červencovému uvolnění verze Windows 7 RTM. Celkové příjmy Microsoftu za operační systémy Windows se oproti loňskému roku zmenšily o 4 %.

Microsoft se nyní snaží nalákat tvůrce netbooků právě na nové Windows 7, především pak jejich low-endovou verzi Starter. To by však podle nezávislého analytika Roba Helma vyšlo podniky využívající licenci OEM dvakrát tak dráž než je tomu nyní u XP. Očekává tedy, že většina výrobců na Windows 7 přejde až ve chvíli, kdy dojde k úplnému ukončení podpory Microsoftu pro netbooky, tedy až někdy na konci příštího roku.Komentáře