Microsoft žalován kvůli nálepkám

Diane L. Kellyová byla zklamaná, když její nový laptop s nálepkou "Vista Capable" nedokázal rozjet jinou, než základní (Basic) verzi operačního systému Windows Vista. Zklamání bylo dokonce takové, že se rozhodla žalovat Microsoft za klamavou reklamu.Diane L. Kellyová byla zklamaná, když její nový laptop s nálepkou "Vista Capable" nedokázal rozjet jinou, než základní (Basic) verzi operačního systému Windows Vista. Zklamání bylo dokonce takové, že se rozhodla žalovat Microsoft za klamavou reklamu.

Žádosti ze strany Microsoftu smést ze stolu stížnost vůči nálepkám "Windows Vista Capable", které se lepí na počítače splňující určitá kritéria (lze na nich spustit Windows Vista) nebylo vyhověno. Spor Diane L. Kelleyová vs. Microsoft se tak dostane před soud.

V předběžném slyšení soudkyně Marsha J. Pechman zatím uznala oprávněnost dvou z celkem čtyř bodů žaloby Kellyové. V rámci hlavního líčení se tak bude probírat, zda Microfost opravdu porušil americký Zákon na ochranu spotřebitelů tím, že v případě nálepek použil klamavou reklamu a uživatele neinformoval o tom, že na některých označených systémech nepůjdou spustit všechny verze Windows Vista. V návaznosti na to, pak bude posuzováno, zda Microsoft nedostával platby za licence Windows XP, a upgrady z Vista Basic na Vista Premium, díky výše zmíněné klamavé reklamě neoprávněně.

Další bod žaloby, že Microsoft umisťoval nálepky na systémy, na nichž není možno zprovoznit všechny verze Windows Vista, a dopustil se tím porušení smlouvy, byl smeten ze stolu. Poslední tvrzení, že by se nálepky měly v rámci federálního práva Spojených států posuzovat jako písemná právní záruka, je stále posuzováno. Datum zahájení soudního procesu bylo stanoveno na 8. října letošního roku.

V případě, že dá soud Kelleyové za pravdu, a přápad bude uznán jako precedens, mohou Microsoftu nastat krušné chvilky. Musel by totiž kompenzovat všechny zákazníky, kteří si zakoupili "Vista capable" systém. Otázkou je, jestli by vítězství Kellyové nebylo tak trochu proti zdravému rozumu...


Komentáře