Milion za generátor náhodných čísel? Ve Spojených státech ano

Problematické IT zakázky nejsou zdaleka jen naší národní specialitou. Podobné případy se nejdou i za hranicemi. Kupříkladu tento, na který upozornil server Mashable, se objevil ve Spojených státech a hlavní roli v něm hrála společnost IBM.

Milion za generátor náhodných čísel? Ve Spojených státech ano


 

Vláda USA zaplatila přes 47 tisíc amerických dolarů za aplikaci, jejímž jediným účelem je ukazovat šipkou doprava nebo doleva. IBM tedy získala v přepočtu více než milion korun českých za software natolik primitivní, že by ho zvládl naprogramovat prakticky kterýkoli vývojář s alespoň elementárními znalostmi svého oboru.

Z dokumentů získaných skrze Freedom of Information Act (v České republic funguje obdobně Zákon o svobodném přístupu k informacím) a uveřejněných developerem Kevinem Burkem, vyplývá, že Transportation Security Administration (TSA; dopravní bezpečnostní agentura) zaplatila IT gigantovi IBM kolem 336 tisíc dolarů za „vývoj mobilních aplikací,“ z čehož celých 47 tisíc bylo užito právě na výše zmíněnou aplikaci.

Aplikace je prakticky náhodný generátor čísel – pouze náhodně určuje, zda bude cestující zařazen do pravé nebo levé fronty u bezpečnostní kontroly.

Pokud se vám aplikace zdá až komicky jednoduchá, máte naprostou pravdu.

Jak poukázal např. web geek.com, podobnou aplikaci by zvládl naprogramovat téměř kterýkoli vývojář na základní úrovni, neboť právě tvorba náhodného generátoru čísel je jednou z velmi běžných výukových metod pro programátory-začátečníky.

TSA se však nezdráhala ocenit aplikaci na 47 tisíc dolarů. Sen každého vývojáře?

Ač dokumenty neobsahují název generátoru čísel, tak veřejně dostupné zdroje ukazují, že šlo o součást ještě většího kontraktu s IBM v celkové ceně 1,4 milionu dolarů.

Celková vývojová cena aplikace skutečně byla 47 tisíc dolarů, potvrdil serveru Mashable mluvčí TSA. Odmítl však dále specifikovat jakékoli detaily samotného kontraktu.

Je možné, že cena obsahovala i samotné tablety, na kterých aplikace fungovala, což by vysvětlovalo alespoň část nezvykle vysokých nákladů.

TSA aplikaci používala k náhodnému rozdělování pasažérů mezi rozdílné předletové kontroly v rámci dnes již zrušeného bezpečnostního programu. Cílem akce bylo snížit předvídatelnost vzorců chování u bezpečnostních kontrol z důvodu omezení rizika teroristického útoku a snížení potenciálního rasového profilování. Alespoň tak to popsala agentura Bloomberg, podle níž byla aplikace užívána na více než 100 letištích v zemi.

TSA již nyní generátor čísel nepoužívá. Program ukončila v roce 2015 po incidentu, během kterého do předletové kontroly připustila odsouzeného zločince. TSA také mění své zvyklosti ohledně náhodného přiřazování osob do předletových kontrol, a to z bezpečnostních důvodů.

Úvodní foto: © erinphoto10 - Fotolia.com


Komentáře