Milost pro Snowdena, požadují světoví IT lídři

V boji za omilostnění Edwarda Snowdena se objevila opravdu velká jména: Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu, a Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie. Oba patří mezi jedny z nejzvučnějších jmen v IT průmyslu.

Milost pro Snowdena, požadují světoví IT lídři


Další podporovatelé kampaně PardonSnowden.org, spuštěné ve středu, zahrnují profesora práva na Harvardově univerzitě Lawrence Lessiga, úspěšnou investorku Esther Dysonovou, kryptografa a professora na MIT Rona Rivesta či Johna Perryho Barlowa, zakladatele nadace Electronic Frontier.

Kampaň, za kterou stojí i mnohé humanitární organizace typu American Civil Liberties Union (ACLU), Amnesty International nebo Human Rights Watch, žádá své podporovatele, aby podepsali otevřený dopis určený Baracku Obamovi.

Spis žádá o omilostnění bývalého systémového administrátora NSA Edwarda Snowdena. „Snowdenovy činy odstartovaly nejdůležitější debatu o státním dohledu za několik dekád a přinesly reformy, které jsou nadále ku prospěchu naší bezpečnosti a demokracii,“ stojí v dopise.

Snowden sám již tento týden o milost požádal. Kampaň přilákala podporu i mimo IT komunitu, především z liberální části politického spektra. Mezi podporovatele patří i herečka Susan Sarandonová, hudebník Michael Stipe, režisér Michael Moore, spisovatelka Joyce Carol Oatesová nebo slavný herec Martin Sheen.

„Díky svědomitým činům Edwarda Snowdena jsme učinili významné kroky v boji za reformu státního dohledu a zlepšili kybernetickou bezpečnost,“ tvrdí v tiskovém prohlášení výkonný ředitel ACLU Anthony Romero. „Je nepopiratelné, že naše demokracie si díky Snowdenovi vede lépe, a je to přesně pro tyto případy, proč státní milost existuje.“

Další podporovatel kampaně je novinář Glenn Greenwald, který o informacích uniklých z NSA informoval jako jeden z prvních.

NSA prozatím neodpověděla na žádost o komentář ke kampani. Prezident Obama prozatím podobným žádostem o omilostnění Snowdena, který nyní žije v Rusku, vzdoroval. Bílý dům v červenci 2015 v odpovědi na podobnou petici řekl, že Snowden by „měl přijít domů do Spojených států a být souzen porotou sobě rovných.“

Úvodní foto: © IDG


Komentáře