Modelování a design pro rok 2008 očima Autodesku

„Modelování a simulace snižují náklady“: Téměř 2 miliony amerických dolarů a více než 5 měsíců práce ušetří dnes při vývoji špičkových produktů výrobci s nejvyšší produktivitou. Tvrdí to zpráva společnosti Aberdeen Group, ze které hojně citovali představitelé firmy Autodesk, když v souvislosti s postupným uváděním nových produktů řady 2008 prezentovali své vize budoucnosti CAD.Modelování a simulace snižují náklady: Téměř 2 miliony amerických dolarů a více než 5 měsíců práce ušetří dnes při vývoji špičkových produktů výrobci s nejvyšší produktivitou. Tvrdí to zpráva společnosti Aberdeen Group, ze které hojně citovali představitelé firmy Autodesk, když v souvislosti s postupným uváděním nových produktů řady 2008 prezentovali své vize budoucnosti CAD.

Uvedená čísla se týkají nejkomplikovanějších produktů, jakými jsou třeba letadla, ale ani úspory u těch menších nejsou zanedbatelné. U nejjednodušších produktů prý výrobci urychlí předvýrobní procesy v průměru o 21 dní a ušetří 21 tisíc dolarů. Klíčové úspory přitom podle zprávy přináší přechod od 2D návrhů ke 3D modelování, k simulacím a k analýzám produktů i jejich součástí.

Nová řada 2008

Ambice přinést další významný posun do oblasti 2D a 3D návrhů mají i nové produkty Autodesku označené letopočtem 2008. Třeba řada Inventor 2008 pro návrh výrobků slibuje významné usnadnění spolupráce designerů s techniky, kteří budou schopni z prvotního návrhu sestavit 3D digitální prototypy (disponující odpovídajícími daty o mechanickém či elektrickém řešení) vhodné k testování a k optimalizaci návrhu. Novinkou je i schopnost plnohodnotně číst a zapisovat souborový formát DWG, interoperabilita s AliasStudiem nebo lepší podpora práce s plochými kabely.

Množství novinek přináší i řada Revit pro projektování staveb. Revit MEP 2008 nyní nabízí automatizovanou výměnu informací mezi jednotlivými profesemi projektantů nebo analýzu energetické náročnosti stavby či vlivů na spokojenost jejích uživatelů. Revit Architecture 2008 se zase chlubí plug-inem pro publikování modelů do Google Earth nebo lepší spoluprací s animačním softwarem 3DS Max.


Inovativní loď s adaptivním trupem navržená v produktu Inventor (větší obrázek),


AutoCAD Architecture 2008 (dříve Autodesk Architectural Desktop) nově nabízí mimo jiné automatické změny měřítka nebo barevné odlišení změn provedených různými členy týmu, AutoCAD MEP (dříve Autodesk Building Systems) ve větší míře automatizuje návrh systémů MEP (mechanical, electrical, plumbing) a disponuje wizardem pro rychlou tvorbu komponent, AutoCAD Civil 3D se chlubí především výrazně vylepšeným multiuživatelským prostředím.

Výhled

Nejdůležitější vlivy na oblast designu představují podle Josefa Švendy, sales execution directora Autodesku pro tzv. emerging countries, globalizace (znamenající větší konkurenci a nutnost se odlišit), celosvětový boom ve stavebnictví, stoupající ceny energie (a tedy nutnost navrhovat úspornější produkty) a příchod „digitálního života“ - nutícího k investicím do komunikační infrastruktury i digitálního obsahu.

Reakcí Autodesku na uvedené vlivy je kromě výše zmíněných novinek i řada dalších, zatím rozpracovaných větších či menších softwarových aplikací. Podrobnosti o tom, co se právě připravuje v laboratořích této firmy, lze nalézt na webové adrese zde.

Foto: Autodesk


Komentáře