Na poli ultramobilních počítačů zasili další výrobci

Společnosti Samsung a Asus dostaly konkurenci na trhu ultramobilních počítačů. S novými produkty pro daný segment totiž přišel výrobce mobilů HTC, i firma Oqo.


Společnosti Samsung a Asus dostaly konkurenci na trhu ultramobilních počítačů. S novými produkty pro daný segment totiž přišel výrobce mobilů HTC, i firma Oqo.

Asus se Samsungem přišli každý s novou verzí nových zařízení, které odpovídají specifikaci Ultramobile PC (UMPC) vypracované firmami Microsoft a Intel. V podstatě jde o počítače, které jsou výkonější než PDA, mobily a další kapesní zařízení, ale zároveň kompaktnější než klasické přenosné počítače.

Krom toho však na trh vstoupili i nový hráči, z nichž za zmínku stojí především dvě. HTC představilo svůj "Shift", zatímco Oqo uvedlo Oqo verzi 2. Oqo verze 2 váží pouze půl kilogramu, oproti těžšímu modelu od HTC však nedisponuje zabudovaným mobilním telefonem mobiltelefon, má jen podporu WLAN.

Samsung byl, stejně jako Asus, v této oblasti skutečným pionýrem, a produkty obou firem se těší poměrně velké popularitě. První model UMPC od Asusu R2H obsahoval 900MHz procesor, Windows XP Tablet Editon, 256 MB RAM, GPRS a vážil 870 gramů.Nejnovější verze UMPC od Asusu již dostala 1GHz procesor Pentium M a OS Windows Vista. Operační paměť zůstala na pouhých 256 MB, 1,8palcový pevný disk pojme až 80 GB dat, a ačkoli přibyl 1,3Mpix fotoaparát, snížila se celková hmotnost na 830 gramů

Důležité pro budoucnost UMPC je to, že s ním společnosti jako Intel a Microsoft do budoucna počítají. Intel na rok 2008 již plánuje novou ultramobilní platformu...Komentáře